,
Elon Musk pomógł Ukraińcom wystrzelić własnego satelitę

Sonda została wyprodukowana na Ukrainie i została wyniesiona na orbitę rakietą Falcon 9, należącą do firmy SpaceX, ekscentrycznego miliardera Elona Muska.

Satelita Sich-2-30 został wystrzelony w kompleksie startowym stacji kosmicznej 40 na przylądku Canaveral (SLC-40). Statek kosmiczny Sich-2-30 został zaprojektowany w Państwowym Biurze Projektów w Piwdennym (Jużnoje) w mieście Dniepr w celu monitorowania użytkowania ziemi, roślinności, lasów, zasobów wodnych oraz eliminowania skutków klęsk żywiołowych.

Ale nie tylko. Satelita może pomóc w pozyskiwaniu danych dotyczących tworzenia konstrukcji inżynierskich, ruchu sprzętu wojskowego i statków. Satelita waży 180 kg i

jest pierwszą ukraińską sondą teledetekcyjną Ziemi wystrzeloną w ciągu ostatnich 10 lat.

„Po raz pierwszy od 10 lat w kosmos wystrzelony został ukraiński satelita Sicz-2-30 zbudowany w Dnieprze w ramach Narodowego Programu Kosmicznego. Urządzenie zostało dostarczone przez rakietę firmy SpaceX. Nie możemy się doczekać pierwszych zdjęć wykonanych przez nowego ukraińskiego satelitę” – poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Sytuacja dowodzi ogromnej skuteczności Ukraińców, którzy przy ograniczonym budżecie, w obliczu śmiertelnego zagrożenia ze strony Rosji, umiejętnie budują zdolności obronne swojego kraju. 

Komentarze (0)

Powiązane artykuły