,
Komisja Europejska wesprze polski program produkcji morskiej energii wiatrowej

Polski program wsparcia technologii produkcji morskiej energii wiatrowej został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Umożliwi to naszemu krajowi osiągnąć cele dotyczące pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

– Polski program jest dobrym przykładem, jak polityka konkurencji może pomóc państwom we wsparciu projektów związanych z energią odnawialną, takich jak morskie farmy wiatrowe – stwierdziła wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager. – Liczę na to, że przyszłość da nam więcej takich incjatyw, które jednocześnie rozwijają projekt unijnego Zielonego Ładu, jak i nie przeszkadzają w konkurencji na rynku – dodała Vestager.

Dwa etapy programu

Program będzie realizowany w dwóch etapach. W pierwszym projekty morskich farm wiatrowych otrzymają środki w ramach wyjątku od wymogu aukcji ze względu na bardzo ograniczoną liczbę zgłoszeń. Natomiast w drugim etapie pomoc będzie przyznawana w oparciu o otwarte i konkurencyjne aukcje.

Budżet programu może sięgać nawet do 22,5 mld euro. Planuje się, że będzie realizowany do 2030 roku.

Konieczność wsparcia publicznego

Komisja Europejska doszła do wniosku, że pomoc jest w tym przypadku konieczna i zachęci potencjalnych inwestorów, bowiem projekty dotyczące morskiej energii wiatrowej nie zostałyby zrealizowane bez wsparcia publicznego. Dodatkowo ustalono, że środki pomocy będą proporcjonalne i ograniczone do niezbędnego minimum.

Źródło: pap

Komentarze (0)

Powiązane artykuły