Wielka Brytania zwiększa swoją obecność w Estonii

Autor: Patryk Reśkiewicz
Podziel się tym wpisem:

Wielka Brytania w obliczu rosnącej eskalacji wzdłuż wschodnich granic Ukrainy, zwiększa swoje zaangażowanie na rzecz budowy systemu odstraszania NATO na wschodniej flance. Od kilku dni w mediach pojawiały się informację o możliwych wariantach wzmocnienia obecności sił brytyjskich w Estonii. Według najnowszych, oficjalnych informacji, Wielka Brytania zadecydowała o wysłaniu dodatkowych sił – o czym poinformował 4 lutego Ambasador Wielkiej Brytanii w Estonii Ross Allen.

Na początku stycznia Prezydent Estonii Alar Karis, zaapelował o zwiększenie liczebności wojsk NATO na wschodniej flance, by bronić się przed zagrożeniem ze strony Rosji „Potrzebujemy silnej obecności, aby mieć pewność, że nie zostaniemy zaatakowani”. Jak podkreślał Karis, dyslokacja rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą jest powodem do niepokoju i NATO powinno jak najszybciej wzmocnić państwa wschodniej flanki, w tym Estonie[1]. Na odpowiedź sojuszników nie trzeba było jednak długo czekać. 30 stycznia na łamach The Telegraph, brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss potwierdziła, że najbliższym czasie przedstawi propozycję zwiększenia obecności wojsk na terytorium Estonii. Dodatkowo Liz Truss podkreśliła, iż Wielka Brytania zapewni również większe wsparcie lotnicze na Morzu Czarnym i dostarczy broń defensywną na Ukrainę[2].

Szczegółowe informację na temat wzmocnienia obecności sił brytyjskich w Estonii, przedstawił Ambasador Wielkiej Brytanii w Estonii Ross Allen „W odpowiedzi na napiętą sytuację na granicy Ukrainy oraz państw bałtyckich, Wielka Brytania rozmieści w Estonii około 850 żołnierzy. Żołnierze uzupełnią 1200-osobową grupę bojową NATO pod dowództwem Wielkiej Brytanii (państwo ramowe). W dalszej części wypowiedzi Ross Allen przekazał „Nasz plan zakłada, że pierwsi żołnierze przybędą w tym miesiącu – w lutym”. Allen powiedział, że do Estonii zostaną przeniesione jednostki, obecnie stacjonujące w Niemczech[3]. Szef Estońskich Sił Obronnych Martin Herem przekazał, że dodatkowe brytyjskie oddziały zostaną rozmieszczone w miejscowości Tapa, gdzie stacjonuje reszta grupy bojowej NATO.

Brytyjski ambasador zauważył, że wzmocniona grupa bojowa pozostanie w Estonii na czas ćwiczeń wojskowych Siil (Jeż) – od połowy maja do początku czerwca. Siil 2022 jest jednym z największych ćwiczeń wojskowych, jakie odbyły się w Estonii od czasów okupacji sowieckiej. Podczas ostatniej edycji w 2018 roku zaangażowano ponad 15 tys. żołnierzy z 16 krajów: USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Kanady, Polski, Danii, Belgii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Finlandii, Szwecji, i Gruzji.

Ambasador nie wykluczył jednak, że dodatkowe oddziały brytyjskie zostaną na dłużej – „Ocenimy to z naszym estońskim partnerem i będzie to zależało od tego, jak poważna będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie ” – powiedział Allen.

Należy podkreślić, iż obecne przedsięwzięcia wpisują się w holistyczne podejście Londynu w ramach budowy wielowymiarowego systemu odstraszania NATO na wschodniej flance. Od 2014 roku Wielka Brytania regularnie bierze udział w ćwiczeniach poligonowych i sztabowo-dowódczych. Jej siły aktywnie uczestniczą w misjach eFP (w Estonii i Polsce) i nadzoru przestrzeni powietrznej. Wielka Brytania odgrywa również zasadniczą rolę w zreformowanych siłach odpowiedzi NATO – komponencie powietrznym (myśliwce, samoloty cysterny i wczesnego ostrzegania), morskim (okręty w stałych zespołach morskich NATO) i lądowym – jako jedno z państw rotacyjnie dowodzących lądowym komponentem sił szybkiego reagowania (VJTF)[4].


[1] P. Reskiewicz, Estonia wzywa do zwiększenia obecności NATO na wschodniej flance https://trimarium.pl/estonia-wzywa-do-zwiekszenia-obecnosci-nato-na-wschodniej-flance/?fbclid=IwAR0RPjyszUrX4vMw8DLJ-JaeEixdXhODLAo1yWIVSYBQ0wFoo5PhPKIji04

[2]https://twitter.com/trussliz/status/1487744931594739714?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1487744931594739714%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1
_&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.err.ee%2F1608483059%2Fuk-considering-sending-900-more-soldiers-to-estonia-media

[3] The UK to deploy 850 more soldiers to Estonia, https://estonianworld.com/security/the-uk-to-deploy-850-more-soldiers-to-estonia/

[4] P. Szymański, Konsekwencje brexitu dla polityki bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i wschodniej flanki NATO, https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2019-04-03/konsekwencje-brexitu-dla-polityki-bezpieczenstwa-wielkiej

Skip to content