,
Nord Stream 2 ukończony. Dr Teluk: symboliczna porażka UE, Trójmorza i USA
Nord Stream

Mimo deklaracji zachodnich polityków o rzekomych sankcjach na Rosję i próbach zablokowania inwestycji, druga gałąź Gazociągu Północnego została ukończona. Przesył błękitnego paliwa może się rozpocząć już 1 października.

To symboliczna porażka Unii Europejskiej, Trójmorza i Stanów Zjednoczonych. Kreml ogłasza finisz swojej sztandarowej inwestycji, z której cieszą się jedynie Niemcy. Nord Stream 2 pełną mocą może zacząć pracować już jesienią.

Formalnie, potrzeba tylko procesu certyfikacji, aby rurociąg został włączony do europejskiej sieci. Decyzja należy do Niemców, którym także zależy na jak najszybszym uruchomieniu rurociągu.

Według Gazpromu, do końca roku tą drogą zostanie przesłanych aż 5,6 mld m3 gazu.

Droga zima przed Europą

Dokończenie inwestycji nie byłoby możliwe, gdyby nie zmiana lokatora Białego Domu. Joe Biden zawarł porozumienie z Berlinem i USA wycofały swój sprzeciw wobec projektu. Będzie to miało fatalne skutki dla rynków jeszcze tej zimy.

Już teraz zauważalna jest drastyczna podwyżka cen gazu. Rosja już zaczyna swój szantaż ograniczając dostawy dotychczasowymi kanałami. Tylko w ciągu tego roku ceny gazu ziemnego na rodzimym rynku wzrosły blisko pięciokrotnie. Od gazu może zostać odcięta Ukraina.

Europę czeka chłodna i droga zima. Zapasy magazynowe błękitnego paliwa są na rekordowo niskich poziomach. Europejczycy muszą się trzymać za portfele. Ceną za gaz może okazać się całkowite zniesienie sankcji na Rosję, a może nawet nowe przywileje dla Kremla.

Komentarze (2)

Mateuszek złodziejuszek

Doktorze Tomku, skoro Polska wychodzi z rosyjskiego gazu to co ma do ich dostaw do Europy ? Jaką korzyść ma z blokowania NS II ? Gdyby uzyskała blokowała i uzyskała kontrakt na dostawy 3 mln ton jabłek w formule „take or pay ” to byłby sukces, a tak pokazaliśmy, że g. możemy. Niemcy potrzebują tego gazu do transformacji energetycznej a nie ma innych dostawców. Z kolei Rosjan nic nie zmusi do nieograniczonego zwiększenia tranzytu ukrainskiego.

10 września 2021

Gazprom ogłasza, że ukończono budowę Nord Stream 2. Dostawy do Niemiec już od 1 października? - ECPP

[…] Tomasz Teluk komentował z kolei na Portalu Trójmorze, że ukończenie gazociągu to „to symboliczna porażka Unii Europejskiej, Trójmorza i […]

10 września 2021

Powiązane artykuły