,
Prezes Związku Cyfrowa Polska: Polska i Trójmorze powinny stać się hubem cyfrowym dla całej Unii Europejskiej
Kanownik

– Trójmorze musi stworzyć zachęty do inwestowania w cyfryzację w naszym regionie, tak żeby Polska i Trójmorze były takim hubem cyfrowym dla całej Unii Europejskiej – stwierdził prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik w audycji „Ekspress Gospodarczy” w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Dodał przy tym, że dla właściwego rozwoju w zakresie cyfryzacji konieczne są dobre regulacje na poziomie europejskim.

– Na pewno musimy uważać na zjawisko przeregulowania, które jest czasami obecne we Wspólnocie i blokuje rozwój danych dziedzin gospodarki, wypychając inwestycje poza Unię – zauważył prezes Związku Cyfrowa Polska.

Cyfryzacja jest wokół nas

Michał Kanownik wyjaśnił, że we współczesnym świecie cyfryzacja zajmuje wszelkie czynniki naszego życia prywatnego, ale także administracyjnego i biznesowego. – Bez tego elementu niemożliwe jest w zasadzie rozumienie żadnego przemysłu. Nieprzypadkowo to właśnie w Warszawie doszło do spotkania dotyczącego cyfryzacji w kontekście Trójmorza (CEE Digital Summit Warsaw 2021 – red.), bo jesteśmy postrzegani jako lider i największe państwo regionu, które powinno nadawać rytm rozwojowi w tym zakresie – stwierdził gość Ekspressu Gospodarczego w Radiowej Jedynce. – Objawem takiego postrzegania jest fakt, że to właśnie do stolicy zjechali się przedstawiciele Inicjatywy, aby porozmawiać o tym, jakie są nasze priorytety jako branży cyfrowej i na co zwrócić uwagę naszym rządom – dodał Michał Kanownik.

Czytaj także:

Podczas CEE Digital Summit Warsaw 2021 doszło także do zawarcia porozumienia o współpracy, które wyznacza cele działania Trójmorza w zakresie cyfryzacji na najbliższe lata. Prezes Związku Cyfrowa Polska wyjaśnił na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, co zostało zawarte w dokumencie.

– Kluczową inwestycją jest budowa sieci 5G, a nawet już uwolnienie nakładów finansowych na badania w kwestii szóstej generacji, aby nie pozostać w tyle za rynkiem – stwierdził gość Ekspressu Gospodarczego. – Kolejną sprawą jest cyberbezpieczeństwo. Rozwój technologii niesamowicie przyspiesza, ale musimy zadbać, aby wszystko odbywało się w oparciu o najwyższe standardy. Nie możemy unikać tego wyzwania ani na nim oszczędzać – dodał Kanownik.

Jak finansować cyfryzację?

Podczas rozmowy w Radiowej Jedynce poruszono także temat źródeł finansowania cyfrowych inwestycji. – Uważamy, że obecne sposoby, chociażby Fundusz Trójmorza, którym operuje przede wszystkim polski BGK, powinny mieć jasno wydzieloną ścieżkę na wspieranie rozwoju cyfrowego – ocenił Michał Kanownik.

Dodał ponadto, że takie rozwiązania powinny być szczególnie dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które najbardziej tego potrzebują.

– Liczymy, że rządy utworzą dedykowane kanały wsparcia finansowania takich inwestycji, zwłaszcza w start-upy czy wspomniane już małe i średnie przedsiębiorstwa, które na ten moment są najbardziej chłonne technologicznie – podsumował prezes Związku Cyfrowa Polska w Ekspressie Gospodarczym.

Źródło: Polskie Radio

Komentarze (0)

Powiązane artykuły