,
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Japonii Yoshihide Sugą. Trójmorze wśród tematów rozmów
Duda Suga

Prezydent Polski podczas wizyty w Tokio rozmawiał z szefem japońskiego rządu m.in. o kwestii zaangażowania japońskiego biznesu w projekty Trójmorza.

Witold Dzielski, dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP, napisał na Twitterze o „bardzo dobrej rozmowie” Andrzeja Dudy i Yoshihide Sugi „dot. politycznej i gospodarczej współpracy Tokio z Warszawą oraz zaangażowania japońskich czynników biznesowych i inwestycyjnych w Inicjatywę Trójmorza”.

Jak przypomina Informacyjna Agencja Radiowa, Polskę i Japonię łączy partnerstwo strategiczne, w ramach którego dochodzi do regularnych spotkań najważniejszych polityków obu krajów. Polska nie tylko zabiega o zaangażowanie japońskiego biznesu w Trójmorze, ale też liczy na kooperację w kwestii transformacji energetycznej.

Przypomnijmy, że Japonia niejednokrotnie deklarowała zainteresowanie współpracą z Inicjatywą Trójmorza. „Cenimy wkład Inicjatywy Trójmorza w zmniejszanie różnic między Wschodnią a Zachodnią Europą poprzez poprawę łączności między północą i południem Europy oraz dołożenie istotnych starań w urzeczywistnianie silnie zjednoczonej Europy” – napisał na Twitterze ambasador tego kraju w Polsce, Miyajima Akio.

Z kolei Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i Przewodnicząca Rady Nadzorczej Funduszu Trójmorza, informowała o rozmowach z inwestorami z tej części Azji, a więc Japonią, ale też Koreą Południową, ws. zaangażowania się w projekty w regionie.

Źródła: prezydent.pl, PAP

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Komentarze (0)

Powiązane artykuły