Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

30 lat V4. Ekspert OSW: Grupa Wyszehradzka to kręgosłup Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

– Bez silnej integracji infrastrukturalnej Polski z Czechami, Słowacją, Węgrami, nie może być mowy o zintegrowaniu ekonomicznym Polski czy krajów bałtyckich z państwami Europy Południowo-Wschodniej – powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski, kierownik Zespołu Środkowoeuropejskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich.

W tym roku obchodzimy 30-lecie powstania Grupy Wyszehradzkiej. W rozmowie z portalem Polskiego Radia dr Konrad Popławski podkreślił, że Czechy, Polska, Słowacja i Węgry przez lata funkcjonowania V4 wypracowały sobie dobre relacje.

Wskazał, że we współpracy obu państw znaczącą rolę ma polityka unijna, kwestie połączeń infrastrukturalnych, a także wspólne spojrzenie na sprawy wschodnie.

V4, czyli „drogowskaz”

Ekspert nazwał Grupę Wyszehradzką „kośćcem, kręgosłupem Trójmorza”. Według niego, jest ona „drogowskazem, jak może wyglądać współpraca szerzej w ramach Europy Środkowej”.

– Bez silnej integracji infrastrukturalnej Polski z Czechami, Słowacją, Węgrami, nie może być mowy o zintegrowaniu ekonomicznym Polski czy krajów bałtyckich z państwami Europy Południowo-Wschodniej, takimi jak choćby Bułgaria czy Chorwacja – zaznaczył w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

Rola infrastruktury w V4

– To, co uda się osiągnąć w ramach Grupy Wyszehradzkiej, być może w pewnym stopniu w dłuższej perspektywie czasowej uda się osiągnąć w ramach Trójmorza – wskazał dr Konrad Popławski. Przypomniał, że Deklaracja Wyszehradzka zapowiadała współpracę V4 w zakresie infrastruktury, sieci połączeń. Zauważył, że w ostatnich latach sytuacja pod tym względem jest coraz lepsza. Za przykład uznał realizację trasy Via Carpatia.

Kierownik Zespołu Środkowoeuropejskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich wskazał na rolę „zwrócenia krajów V4 ku sobie poprzez infrastrukturę”. Jak powiedział, rozwinięta sieć połączeń przełoży się większy ruch turystyczny, intensyfikacje kontaktów społecznych i rozwój relacji ekonomicznych. W konsekwencji, jak stwierdził, „żadne zmiany polityczne nie będą w stanie tego łatwo odwrócić”.

Źródło: PolskieRadio24.pl

Fot. Szczyt premierów V4 w Krakowie, Autor: Krystian Maj/Kancelaria Premiera

Skip to content