Autor: Redakcja

Akcesja Szwecji i Finlandii do NATO. Co dalej?

Podziel się tym wpisem:

Ponad dwie trzecie członków NATO ratyfikowało członkostwo Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zaledwie niecałe dwa miesiące od podpisania przez kraje skandynawskie dokumentów. Co dalej?

Obecnie (16 sierpnia) 23 z 30 krajów zgodziły się na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. Jak ostatnie (10 sierpnia) swoją zgodę wyraziły USA (95-1 głosów) oraz Włochy (202 „za”, 13 przeciw i jeden wstrzymujący się).

Dotychczas neutralne

Finlandia, która graniczy z Rosją oraz Szwecja były do tej pory neutralne i przeciwne wejściu do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszystko zmieniło się jednak w momencie wybuchu wojny na Ukrainie. Od 24 lutego opinia publiczna w obydwu skandynawskich krajach coraz mocniej przekonywała się do wstąpienia w szeregi Sojuszu. Taka decyzja wiąże się jednak z wieloma obowiązkami, na które – zdaniem ekspertów – oba kraje są przygotowane od dawna.

Rosja prowokuje nad Bałtykiem. Estonia protestuje

Jednak jednym z krajów, którym wejście Szwecji i Finlandii do NATO nie było „na rękę” jest Turcja. Zarzuca ona bowiem – głównie Szwecji – ochronę aktywistów „Partii Pracujących Kurdystanu”, którą UE i NATO uważa za „organizację terrorystyczną”.

Ankara wycofała jednak swoje veto 29 lipca, zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem kluczowego w obecnym czasie szczytu NATO w Madrycie. Wszystkie trzy kraje (Turcja, Szwecja i Finlandia) podpisały memorandum, w którym zobowiązują się do walki z terroryzmem oraz pełnej współpracy i solidarności w tym zakresie.

https://public.flourish.studio/visualisation/10824414/?utm_source=showcase&utm_campaign=visualisation/10824414

Zarówno Szwecja jak i Finlandia zobowiązały się – uznając „Partię Pracujących Kurdystanu” za organizację terrorystyczną, do zwalczania jej działania oraz uznania żądań Ankary co do ekstradycji polityków tej organizacji.

5 lipca Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO przyznał, że akcesja ta „będzie najszybszą w historii”.

Co dalej?

Choć do tej pory 23 kraje z 30 zaakceptowały akcesję, wciąż pozostają te, które procedury w swoich krajach nawet nie rozpoczęły.

Kanada, Dania, Islandia, Norwegia, Estonia, Wielka Brytania, Albania i Niemcy podjęły decyzję o zgodzie na akcesję w tym samym czasie (procedura legislacyjna w tych krajach została zakończona).

Wciąż jednak Turcja jest jednym z 7 sojuszników – razem z Czechami, Grecją, Węgrami, Portugalią, Słowacją i Hiszpanią – którzy nawet nie rozpoczęli procesu legislacyjnego w swoich strukturach rządzących. Na akcesję nowych członków, zgodzić muszą się wszyscy sojusznicy.

Euronews

fot. twitter/Finland in NATO

Skip to content