Alar Karis zostanie nowym prezydentem Estonii

Podziel się tym wpisem:

Dyrektor Muzeum Narodowego Alar Karis zostanie nowym prezydentem Estonii. We wtorkowym głosowaniu w parlamencie za jego kandydaturą opowiedziało 72 deputowanych.

W Estonii prezydenta wybiera w tajnym głosowaniu parlament (Riigikogu), w którym zasiada 101 posłów. Alar Karis jako jedyny uzyskał liczbę podpisów deputowanych (co najmniej 21), która uprawniała go do ubiegania się o stanowisko. Aby zostać głową państwa musiał jednak uzyskać co najmniej 68 głosów, co nie udało mu podczas poniedziałkowego głosowania (wówczas poparło go 63 parlamentarzystów).

We wtorek jednak Karisa poparło 72 posłów, co zapewniło kandydatowi wspieranemu przez premier Kaję Kallas stanowisko. Alar Karis będzie szóstym estońskim prezydentem. Zastąpi Kersti Kaljulaid, pierwszą kobietę-prezydent w historii kraju, której nie udało się uzyskać odpowiedniego poparcia do walki o reelekcję.

Już po wyborze Karis zadeklarował, że będzie „dobrym partnerem” dla wszystkich politycznych sił w parlamencie. Stanowisko ma objąć 11 października.

Prezydent Estonii

Prezydent pełni w Estonii głównie funkcje reprezentacyjne. Posiada prawo weta, jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, mianuje członków rządu i podpisuje ustawy. Z założenia ma nim zostać kandydat kompromisowy, potrafiący zebrać poparcie dwóch trzecich parlamentu (jeśli to się nie uda, kwestią wyboru zajmuje się Kolegium Wyborcze złożone z posłów i samorządowców). Nie można być głową estońskiego państwa więcej niż przez dwie pięcioletnie kadencje.

Urodzony w Tartu 63-letni Alar Karis to biolog, były rektor Uniwersytetu w Tartu oraz Estońskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W latach 2013-18 pełnił funkcję audytora generalnego (odpowiednik szefa Najwyższej Izby Kontroli w Polsce). Potem został dyrektorem krajowego Muzeum Narodowego.

Skip to content