Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Ambasador Japonii w Polsce: cenimy Trójmorze za wkład w zmniejszanie różnic w Europie, Tokio bardzo zainteresowane Inicjatywą

Podziel się tym wpisem:

Rząd japoński bardzo ceni sobie wkład Inicjatywy Trójmorza w zmniejszanie różnic między Europą Wschodnią a Zachodnią – napisał ambasador Japonii w Polsce Miyajima Akio na Twitterze.

Dyplomata podkreślił, że Inicjatywa czyni to poprzez inwestowanie w łączność na osi północ-południe, a także działalność w kwestii uworzenia Europy, która jest mocno zjednoczona.

„Mamy duże oczekiwania w sprawie rozwoju Trójmorza z perspektywy promowania współpracy w zakresie łączności na linii Japonia-UE” – czytamy dalej we wpisie ambasadora.

Japoński biznes przy Trójmorzu

Miyajima Akio zapowiedział również seminaria, które będą dotyczyć Inicjatywy Trójmorza. Skupimy się na omówieniu możliwości i roli rozwoju gospodarczego w regionie Trójmorza oraz samym znaczeniu Inicjatywy. Te działania mają na celu przybliżyć japońskie przedsiębiorstwa do Trójmorza i zachęcić do ich uczestnictwa w konkretnych projektach – wyjaśnił dyplomata w komunikacie, który opublikowała z kolei Ambasada Japonii w RP za pośrednictwem Facebooka.

„Osobiście mam wielką nadzieję, że zaangażowanie japońskich przedsiębiorstw w projekty Inicjatywy Trójmorza w dziedzinie transportu, energetyki oraz cyfryzacji jeszcze bardziej zwiększy potencjał gospodarczy Polski jako regionalnego hubu” – podkreślił Miyajima Akio.

Współpraca polsko-japońska z perspektywy Warszawy

Tokio zdaje się być coraz bardziej zainteresowane współpracą w ramach Trójmorza. To m.in. z Japonią rozmowy dot. inwestycji prowadzą przedstawiciele Funduszu Trójmorza. Na Szczycie Trójmorza w Sofii pojawili się delegaci jednej z największych gospodarek świata. Swój komunikat do uczestników wydarzenia wysłał też Takashi Uto, szef japońskiej dyplomacji.

Podkreślał on, że Inicjatywa przyczynia się do realizacji idei silnie zjednoczonej Europy. Dodał, że liczy na rozwój Trójmorza, a wcielenie w życie ideałów inicjatywy przyczyny się „do poprawy otoczenia biznesowego Europy jako całości” i da japońskim firmom możliwość uczestniczenia w projektach realizowanych w tej części świata.

„Chcemy być liderem elektromobilności

Skip to content