Amerykańska kongresmenka: inwestycja w Fundusz Trójmorza zgodna z interesem USA

Podziel się tym wpisem:

Marcy Kaptur, amerykańska kongresmenka z ramienia Partii Demorkatycznej i współinicjatorka rezolucji Izby Reprezentantów dot. Trójmorza, podkreśliła ponadpartyjne poparcie dla rozwoju Inicjatywy i rolę inwestowania przez Stany Zjednoczone w Fundusz Trójmorza.

Demokratka wzięła udział w sesji zorganizowanej przez Centrum Europejskie Atlantic Council dotyczącej Inicjatywy Trójmorza. Ta mająca polskie korzenie kongresmenka ze stanu Ohio znana jest ze swojego zaangażowania na rzecz Europy Środkowo-Wschodniej.

Wyzwania dla regionu

Kaptur zaznaczyła, że lata pozostawania regionu pod wpływem Związku Sowieckiego doprowadziły do infrastrukturalnych deficytów, „zwłaszcza na linii Północ-Południe”. „Kluczem do usunięcia tych luk”, jak mówiła, są inwestycje w energetykę, cyfryzację i transport.

Polityk wskazała na wyzwania dla regionu, takie jak energetyczne i gospodarcze znaczenie Chin i Rosji. Podkreśliła, że realizacja gazociągu Nord Stream 2 zwiększyłaby rosyjski wpływ na Europę i przypomniała o amerykańskich staraniach, zatrzymać inwestycję. Uznała też Chiny za kraj „podważający transatlantyckie cyberbezpieczeńśtwo Europy”.

Kongresmeni za Inicjatywą Trójmorza

– Na szczęście nasi najbliżsi sojusznicy i partnerzy w Środkowej i Wschodniej Europie utworzyli Inicjatywę Trójmorza, aby przyspieszyć regionalny rozwój infrastruktury poprzez zwiększanie inwestycji prywatnego sektora i międzynarodowych instytucji finansowych – powiedziała Marcy Kaptur.

Kongresmenka wskazała na działania amerykańskich polityków na rzecz Trójmorza. W ubiegłym roku Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję, której współinicjatorką była właśnie Kaptur. Jak mówiła polityk, kongresmeni wykazali wówczas „silne, ponadpartyjne poparcie” dla Inicjatywy. Kolejnym krokiem był list do prezydenta Joe Bidena, w którym amerykańscy politycy z obu partii wezwali administrację w Waszyngtonie do wspierania tego formatu współpracy.

Wsparcie dla Funduszu Trójmorza

Marcy Kaptur przypomniała, że Stany Zjednoczone zadeklarowały wsparcie dla Funduszu Trójmorza. W czasie rządów Donalda Trumpa zatwierdzono finansowanie wysokości 300 mln dolarów. Może ono jednak wynieść nawet 1 mld dolarów. Demokratka stwierdziła, że finansowanie w Fundusz jest zgodne z interesami Stanów Zjednoczonych w sferze bezpieczeństwa.

Podziękowała krajom Trójmorza, zwłaszcza Bułgarii, krajowi, który w tym roku przewodniczy pracom Inicjatywy, za orędownictwo na jej rzecz. – Zapraszam Czechy, Austrię i Słowację, a także Unię Europejską i Niemcy do dołączenia do tych wysiłków poprzez inwestycje w Fundusz – powiedziała kongresmenka.

Podziękowała Bułgarii, krajowi, który w tym roku przewodniczy pracom Inicjatywy Trójmorza za „orędowanie na rzecz Inicjatywy”. – Jestem przekonana, że pod obecnym przewodnictwem Bułgarii będziemy w stanie poczynić dalsze kroki w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa infrastrukturalnego w Europie Środkowej i Wschodniej – oświadczyła.

Źródło: Atlantic Council

Skip to content