„Amunicja ma kluczowe znaczenie w walce na wyczerpanie”. Minister obrony Estonii w Polsce

Podziel się tym wpisem:

Minister obrony Estonii Hanno Pevkur spotkał się w Warszawie z Ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniak-Kamyszem, gdzie mówiąc o wojnie na Ukrainie, stwierdził, że to „amunicja ma kluczowe znaczenie w walce na wyczerpanie”.

„Jako kraje wschodniej flanki NATO zgadzamy się co do potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji, potrzeb obronnych i wsparcia dla Ukrainy. Rozmawialiśmy z ministrem Kosiniak-Kamyszem, jak wdrożyć obiecaną Ukrainie inicjatywę miliona pocisków, i jak najlepiej wykorzystać kolejne w tym celu nieformalne spotkanie ministrów obrony Unii Europejskiej. W wojnie na wyniszczenie amunicja ma kluczowe znaczenie – każdy musi dotrzymać obietnic” – powiedział Pevkur.

Pevkur zwrócił się także bezpośrednio do polskiego szefa MON.

„Miło było powitać starego kolegę w nowej roli – a mianowicie, prawie 13 lat temu byliśmy w tym samym czasie ministrami spraw społecznych. Podziękowałem także mojemu koledze za dalszą dobrą współpracę obronną między Polską a Estonią, która w ostatnich latach uległa zdecydowanemu wzmocnieniu. Na przykład mamy obecnie polskie myśliwce w Amari w celu zabezpieczenia naszej przestrzeni powietrznej, a już w zeszłym tygodniu otrzymamy systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Piorun zakupiony w ramach wspólnego umowy” – dodał szef resortu obrony Estonii.

***

W 2023 r. Polska przeznaczyła na obronność 3,9 proc. PKB, a już w 2024 r. wydatki mają wzrosnąć do 4,2 proc. PKB, czyli ponad 38 mld dolarów. Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ponad 4 mld euro, co stanowi 0,68 proc. polskiego PKB.

baltictimes/euronews/

fot. X/@HPevkur

Skip to content