Andrzej Duda: obszar Trójmorza to najbardziej dynamicznie rozwijający się region Europy

Podziel się tym wpisem:

– Mimo pandemii koronawirusa Trójmorze jest w rozkwicie. Wielkie światowe gospodarki dostrzegają w naszej współpracy ogromny potencjał – stwierdził Andrzej Duda w trakcie Szczytu Inicjatywy Trójmorza.

Polski prezydent dodał, że państwa Inicjatywy należą do najlepiej rozwijającej się gospodarczo części Europy. – Nasze wyniki ekonomiczne są bardzo dobre, przewidywany jest wzrost na poziomie 4-4,8 proc. – dodał Andrzej Duda w piatek podczas konferencji wieńczącej wydarzenie.

Trójmorze w awangardzie

– Obecnie mówi się o skracaniu łańcucha dostaw czy przywracaniu Europie zdolności produkcyjnych. Trójmorze w tym aspekcie jest w awangardzie, bo działaliśmy w tym kierunku jeszcze zanim ktokolwiek mówił o pandemii – powiedział polski prezydent.

Andrzej Duda podkreślił także możliwości rozwoju, jakie stoją przed Inicjatywą. – Trójmorze to 120 milionów mieszkańców państw Unii Europejskiej. Stanowimy znaczną część rozwoju gospodarczego Europy, przy tym rozwijamy się najbardziej dynamicznie – skomentował prezydent. Zauważył, że potencjał regionu dostrzegają także partnerzy Inicjatywy, za którymi stoją największe gospodarki świata.

Rozwój Inicjatywy jako części UE

Prezydent Polski sięgnął pamięcią do 2015 roku i wspomniał, że Inicjatywa wówczas dopiero „raczkowała”. Andrzej Duda przypomniał również, że pojawiały się głosy krytykujące Trójmorze jako projekt dążący do rozbicia Unii Europejskiej. – Nic bardziej mylnego, bowiem Inicjatywa jest przykładem współpracy europejskiej, która rozwija UE – ocenił prezydent Duda.

– Nasz rozwój to jednocześnie rozwój Wspólnoty. Budując zasobność naszych społeczeństw czy inwestując w infrastrukturę, zarazem dokładamy się do pomyślności całej Europy – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył ponadto, że to już szósty szczyt inicjatywy Trójmorza. Duda przekazał, że podczas spotkań rozmawiano na wiele tematów, między innymi poruszono kwestię integracji czy współpracy w dziedzinie rozwoju infrastruktury i gospodarki.

Skip to content