Andrzej Duda podczas Szczytu Trójmorza: Inicjatywa jest dziś wzorem do naśladowania

Podziel się tym wpisem:

– Nie mam wątpliwości, że Inicjatywa Trójmorza jest strategiczną odpowiedzią naszego regionu na współczesne wyzwania po pandemii. Jednocześnie wzmacnia spójność UE i wzbogaca więzi transatlantyckie – powiedział pierwszego dnia Szczytu Trójmorza prezydent Polski Andrzej Duda.

Prezydent wziął udział w prezydenckim panelu podczas dyskusji na Szczycie Trójmorza w Sofii. Inicjatywa Trójmorza, jak mówił, „jest żywym projektem, który rośnie z roku na rok.”

Jak przekonywał, „fundamenty makroekonomiczne naszych gospodarek są silne, a perspektywy szybkiej odbudowy optymistyczne”. Przypomniał, że Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidują wzrost gospodarczy regionu na poziomie ok 4-4,8 proc.

Według głowy polskiego państwa dzięki odpowiednim reformom i inwestycjom państwa Trójmorza mogą liczyć na zrównoważony rozwój w długim okresie. Andrzej Duda wyraził przekonanie, że Inicjatywa „odegrała kluczową rolę w budowie Europy jutra”. Zaznaczył, że coraz więcej państw interesuje się tym formatem współpracy międzynarodowej, a przykładem na to są uczestniczący w wydarzeniu przedstawiciele Grecji, Japonii, Francji i Wielkiej Brytanii.

– Staliśmy się bardzo cenionym modelem współpracy dla innych regionów, które poszukują własnych ścieżek integracji. Dziś Inicjatywa Trójmorza jest wzorem do naśladowania. My, prezydenci i szefowie rządów państw Inicjatywy Trójmorza, mamy wszelkie powody do dumy z sukcesu 3SI – oświadczył prezydent Polski.

Skip to content