Andrzej Duda w Gruzji: drzwi UE i NATO dla państw Partnerstwa Wschodniego powinny cały czas pozostawać otwarte

Podziel się tym wpisem:

– Jest to istotne i to był także mój apel do przywódców państw Unii Europejskiej i NATO, aby drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego i drzwi do UE przez cały czas wyraźnie pozostawały otwarte – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Gruzji, mówiąc o euroatlantyckich aspiracjach tego kraju oraz m.in. Mołdawii i Ukrainy.

Podczas drugiego dnia wizyty w Gruzji, Andrzej Duda rozmawiał z najważniejszymi gruzińskimi politykami.

Po spotkaniu z prezydent Gruzji

– Nasza rozmowa dotyczyła długofalowych projektów dla Gruzji, jak integracja z NATO czy Unią Europejską. Gruzja jest na dobrej drodze – powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. – Zachęcam zarówno władze, jak i społeczeństwo gruzińskie do tego, żeby cały czas działali w stronę członkostwa – przekonywał polski prezydent.

Polski prezydent podkreślił ponadto, że Gruzja wielokrotnie pokazała w ciągu ostatnich lat, że jest bardzo dobrym sojusznikiem. – Przypomnijmy sobie chociażby obecność i bardzo dobrą służbę gruzińskich żołnierzy w Afganistanie. Wspólnie z żołnierzami Paktu Północnoatlantyckiego, w tym żołnierzami polskimi, za co jeszcze raz dziękuję – powiedział Andrzej Duda.

„Szczególnie ważna perspektywa”

– Jest to istotne i to był także mój apel do przywódców państw Unii Europejskiej i NATO, aby drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego i drzwi do UE przez cały czas wyraźnie pozostawały otwarte – zaznaczył Andrzej Duda.

Jak stwierdził, jest to „szczególnie ważna perspektywa” w sytuacji, w której Zachód oczekuje, że w krajach związanych z Partnerstwem Wschodnim – w tym kontekście wymienił poza Gruzją Ukrainę i Mołdawię – „będą realizowane reformy, których zarówno UE, jak i NATO oczekują do tego, aby spełnić wszystkie kryteria członkostwa”.

– Kwestią wiarygodności Unii Europejskiej i NATO jest to, aby ta akceptacja i przyjęcie następowały, aby prowadzić do tego, że państwa, które chcą wejść do Unii Europejskiej czy NATO będą przekraczały kolejne progi zbliżające je do tego członkostwa – kontynuował Andrzej Duda.

„W NATO jest miejsce dla Gruzji, Mołdawii i Ukrainy”

Pierwszego dnia wizyty polski prezydent zapewnił Gruzinów i inne wschodnie kraje, że formaty Unii Europejskiej czy NATO są dla nich cały czas otwarte. – Jest dużo miejsca, aby pomieścić naszych przyjaciół z Gruzji, Ukrainy czy Mołdawii – oświadczyła głowa naszego państwa.

– Gruzja jest dumnym i dzielnym narodem. Od wieku stanowicie część europejskiej spuścizny. Czekamy na Was zarówno w Unii Europejskiej, jak i w NATO – zwrócił się bezpośrednio do gospodarzy prezydent Duda. Zarazem przyznał, że droga do wstąpienia do tych europejskich formatów wymaga wysiłku i przeprowadzenia trudnych reform.

Źródło: pap, prezydent.pl

Fot. Jakub Szymczuk/prezydent.pl

Skip to content