Andrzej Duda zainaugurował prace Biura Polityki Międzynarodowej. W ramach Biura powstanie sekretariat ds. Trójmorza 

Podziel się tym wpisem:

– Mamy szansę rzeczywiście zajmować w przestrzeni europejskiej i światowej rozpoznawalne i bardzo znaczące miejsce. To jest nasze wielkie zadanie na najbliższe lata – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji prac Biura Polityki Międzynarodowej. W ramach BPM będzie funkcjonował sekretariat ds. Trójmorza.

– Tworzymy to biuro z myślą nie tylko o drugiej kadencji, którą ja dzisiaj realizuję, a więc o najbliższych jeszcze ponad czterech latach, ale tworzymy to Biuro z myślą także o kolejnych prezydentach PR, którzy przyjdą w następnych kadencjach – powiedział prezydent. – To biuro polskiej racji stanu – ocenił.

Andrzej Duda przypomniał, że w ramach BPM powołano także Kolegium Prezydenta RP do spraw Polityki Międzynarodowej. W jego składzie jest m.in. prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski – wiceprezes Stowarzyszenia Trójmorze.

Trójmorze, czyli „wspólna historia”

– Co jest dla mnie ogromnie istotne, w ramach Biura Polityki Międzynarodowej powstaje także nowy twór, jakim jest Sekretariat Trójmorza – podkreślił prezydent. Przypomniał, że to „część Unii Europejskiej, która ma swoją wspólną historią”. – Historię tego, że to nie były – przynajmniej w większości, poza Austrią – kraje w pełni wolne, suwerenne niepodległe – wskazał.

Andrzej Duda podkreślił, że państwa Trójmorza, które były za Żelazną Kurtyną „znalazły się w dużo trudniejszym, dramatyczniejszym położeniu gospodarczym niż kraje Europy Zachodniej” i od 3 dekad próbują „ten dystans nadrobić”.

Fot.: Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP

Skip to content