Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Austria ma nowego kanclerza. To dotychczasowy szef MSZ

Podziel się tym wpisem:

Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg został zaprzysiężony na kanclerza Austrii po niedawnej rezygnacji Sebastiana Kurza. Zapowiedział ścisłą współpracę z poprzednikiem.

Sebastian Kurz odszedł po tym, jak jemu i jego bliskim współpracownikom zarzucono korupcję i zamawianie korzystnych sondaży. Koalicyjny partner rządzącej konserwatywnej Partii Ludowej (OeVP) – Zieloni – zażądali dymisji polityka (który odrzuca oskarżenia). Zgodzili się na proponowanego przez niego następcę – szefa MSZ właśnie. Liderem OeVP pozostaje jednak Kurz.

Podczas uroczystości zaprzysiężenia prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wskazał na wyzwania rządu w zmienionym składzie (stanowisko szefa dyplomacji objął Michael Linhart). Jednym jest kontynuacja projektów obecnego obozu rządzącego, drugim „przywrócenie zaufania społeczeństwa do polityki”. Jak stwierdził prezydent Schallenberg i Linhart mają „najlepsze kwalifikacje” do pełnienia swoich funkcji.

Opozycja twierdzi, że faktycznie i tak rząd będzie kierowany przez Sebastiana Kurza. Alexander Schallenberg podkreślił, że zamierza blisko współpracować z liderem Partii Ludowej i wyraził przekonanie, że ciążące na nim zarzuty okażą się nie prawdziwe.

Skip to content