Autor: Michał Banasiak

Austria wprowadza obowiązek szczepień

Podziel się tym wpisem:

Od 1 lutego wszyscy pełnoletni obywatele Austrii będą musieli zaszczepić się przeciwko covid-19 – niezaszczepionych czekają wysokie grzywny. Wprowadzenie powszechnego obowiązku szczepień potwierdził kanclerz tego kraju. Nowe prawo ma w tym tygodniu zatwierdzić austriacki parlament. Z kolei od dziś obowiązek szczepień obejmuje najstarszych mieszkańców Grecji.

Rząd zdecydowany, obywatele podzieleni

Zgodnie z proponowanymi zapisami na przyjęcie szczepienia Austriacy będą mieli półtora miesiąca. Ci, którzy nie zrobią tego do połowy marca, otrzymają przypomnienie o konieczności zaszczepienia się, a następnie – w przypadku jego zignorowania – karę finansową, która ma wynosić do 3600 euro i być nakładana do czterech razy w roku.

Każdy odpowiada za ochronę swojego zdrowia. Za ochronę nas, jako społeczeństwa, i ochronę systemu zdrowia, odpowiadają politycy. Tu nie chodzi o podział na szczepionych i nieszczepionych. Po prostu szczepionka to dla nas najlepsza gwarancja powrotu do wolności – powiedział kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Według sondażu przeprowadzonego przez tygodnik „Profil” 51%, Austriaków sprzeciwia się wprowadzeniu obowiązku szczepień. „Za” opowiada się 45% badanych. Jednocześnie blisko ¾ mieszkańców kraju jest zaszczepionych – blisko połowa trzema dawkami.

Od czasu pojawienia się w listopadzie pierwszych informacji o planach rządu ws. polityki szczepionkowej, na ulicach austriackich miast regularnie organizowane są manifestacje jej przeciwników. Kolejna została zorganizowana w Wiedniu w miniony weekend.

Problem ten sam, strategie różne

Po przyjęciu nowego prawa przez parlament, Austria stanie się pierwszym krajem w Europie, wymagającym od swoich obywateli szczepień przeciwko covid-19. Na świecie ten obowiązek wprowadziło dotąd tylko kilka krajów: Ekwador, Indonezja, Mikronezja, Tadżykistan i Turkmenistan. W kolejnych kilkunastu taki obowiązek dotyczy wybranych grup społecznych, przede wszystkim pracowników służby zdrowia, mundurowych oraz zatrudnionych w sektorze publicznym.

W Grecji obowiązek szczepień został nałożony dla wszystkich osób powyżej 60. roku życia. Niezastosowanie się do niego grozi mandatem w wysokości od 50 do 100 euro, który będzie pobierał tamtejszy fiskus. Na greckich seniorów mobilizująco podziałała już sama zapowiedź wprowadzenia nowych regulacji: od momentu jej ogłoszenia szczepionkę przyjęło ponad 200 tysięcy osób z tej grupy wiekowej, przez co odsetek zaszczepionych wzrósł w niej do 90%. Rząd nie zamierza rozszerzać obowiązku na inne grupy.

Władze niektórych krajów zamiast na przymus szczepień stawiają na ograniczenia praw niezaszczepionym. Paszporty covidowe zastępowane są szczepionkowymi, co oznacza, że aby np. móc wejść do kina, teatru czy siłowni nie wystarczy już negatywny wynik testu na koronawirusa – trzeba być zaszczepionym bądź ozdrowieńcem. Takie rozwiązanie już w grudniu wprowadzili Włosi. W styczniu jeszcze bardziej zaostrzyli swoją politykę: tak zwany super green pass jest wymagany do zameldowania w hotelu czy skorzystania z restauracyjnego ogródka.

Wprowadzenie paszportu szczepionkowego zatwierdziło właśnie francuskie Zgromadzenie Narodowe.

Na luzowanie obostrzeń zdecydowali się Duńczycy. Ponownie można tam odwiedzać muzea, galerie sztuki, kina czy teatry. W lutym na podobne działania chcą podjąć Brytyjczycy.

Wszelkie ograniczenia naszych swobód muszą być ostatecznością i nie powinniśmy ich utrzymywać ani dnia dłużej, niż to absolutnie konieczne – mówił w parlamencie minister zdrowia Sajid Javid.

Skip to content