Austriacka minister, która tańczyła z Putinem, dostała intratną posadę w Rosji

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Kolejna postać z europejskiego obozu władzy w talii kart Kremla. Karin Kneissl, była minister spraw zagranicznych Austrii, trafiła do Rady Nadzorczej kompanii naftowej Rosnieft.

Kneissl zasiadała w rządzie Austrii na fotelu szefa MSZ w latach 2017-2019. Było o niej głośno, gdy na swoim ślubie zatańczyła z Władimirem Putinem. Wówczas jej zdjęcie z przywódcą Kremla obiegło cały świat. Było to w 2018 r. i widać, że łączą ich bliskie stosunki. Warto przypomnieć, że odbyło się to kilka tygodni po zabójstwie Siergieja Skripala przez GRU w Wielkiej Brytanii – wielkim skandalu dyplomatycznym.

Teraz jej nominacja, która była znana już w marcu, została oficjalnie zatwierdzona przez walne zgromadzenie udziałowców. Rosnieft jest czołową spółką naftową w Rosji. Kontrolowana jest przez państwo. Jej szef – Igor Sieczin – jest znanym rosyjskim oligarchą i bliskim znajomym prezydenta. Swego czasu uznawany był za człowieka nr 2 w Rosji i ważnego gracza na globalnym rynku ropy naftowej.

Austriaczka jest kolejnym politykiem, który będzie chodził na pasku Kremla. Wcześniej jednym z dyrektorów spółki Nord Stream 2 został były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, a także były agent Stasi – Matthias Warning. Warning zasiada we władzach obu spółek.  

Rosnieft jest jednym z dostawców surowca do rafinerii PKN Orlen oraz Lotosu poprzez ropociąg Przyjaźń. W pierwszym kwartale, spółka zarobiła na czysto ponad 7,5 mld dolarów.

Skip to content