Baltic Pipe coraz bliżej. Nowy komunikat Gaz-System

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

„Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce z kompletem pozwoleń na użytkowanie” – ogłosił w komunikacie Gaz-System. To kolejny etap przybliżający uruchomienie Baltic Pipe.

Spółka zapowiedziała, że obecnie, pozostał odbiór końcowy oraz przekazanie do eksploatacji. Chodzi o odcinek gazociąg Goleniów – Lwówek wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Kolejne poważne postępy

Wcześniej spółka informowała o udanym odbiorze technicznym wszystkich trzech tłoczni gazu, które budowane są w ramach projektu. To ich zadaniem będzie rozprowadzenie gazu po kraju.

„Jako pierwsza została potwierdzona techniczna gotowość do pracy tłoczni gazu w Odolanowie, następnie w Goleniowie i ostatecznie dokonano odbioru technicznego budowanej od podstaw toczni gazu w Gustorzynie. Wszystkie obiekty są obecnie w trakcie procesu nagazowania i prac wykończeniowych” – czytamy w komunikacie.

„Dzięki rozbudowie dwóch istniejących tłoczni i powstaniu nowej w Gustorzynie o ponad 50% wzrosną łączne moce sprężania gazu w krajowym systemie przesyłowym, co znacząco poprawi elastyczność i bezpieczeństwo pracy sieci przesyłowej. Odbiór techniczny tych trzech tłoczni oznacza, że gaz dostarczony gazociągiem podmorskim Baltic Pipe, podany pod odpowiednim ciśnieniem będzie mógł trafiać do odbiorców w całej Polsce” – powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM.

W obliczu kryzysu energetycznego wywołanego przez agresję Rosji na Ukrainę, projekt Baltic Pipe jest jednym z najbardziej oczekiwanych w Polsce. To jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju. Komisja Europejska – jak podkreśla Gaz-System, przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania”. Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

Uroczystość otwarcia Baltic Pipe odbędzie się 27 września br. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

***

źródło: Gaz-System

fot. twitter/Gaz-System

Skip to content