Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Baltic Pipe: ułożono już ponad 70 proc. podmorskiego gazociągu

Podziel się tym wpisem:

Statki Castorone i Castro Sei nie zwalniają tempa. Gazociąg podmorski Baltic Pipe jest już ułożony w ponad 70 procentach – poinformował oficjalny twitterowy profil polskiej części projektu Baltic Pipe.

„Dziś przekroczymy 200 km z 275-kilometrowej trasy” – czytamy we wpisie. Polska Agencja Prasowa przypomina, że statki Castorone i Castro Sei układają podmorski gazociąg płynący po dnie Morze Bałtyckiego, aż do duńskiego wybrzeża. Za tę część inwestycji odpowiada polski operator – Gaz-System.

Niedawno informowano, że w ramach układania podmorskiej części Baltic Pipe zostały już wykonane „wszystkie skrzyżowania z gazociągami i kablami leżącymi na trasie inwestycji”.

Jak przekazała spółka Gaz-System w czerwcowym komunikacie, ukończenie biegnącej po dnie Bałtyku części inwestycji może – w zależności od warunków pogodowych – zakończyć się jeszcze w 2021 r.

Baltic Pipe uważa się za jedno z kluczowych przedsięwzięć polskiej energetyki. Projekt ma stworzyć nową drogę przesyłu gazu ziemnego z Norwegii do Polski i Danii. Nasz kraj będzie za jego pomocą otrzymywać 10 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Po stronie duńskiej za inwestycję odpowiada operator Energinet.

Źródła: Baltic Pipe, PAP, Gaz-System

Skip to content