Baltic Pipe uzyska pełną przepustowość do końca przyszłego roku

Podziel się tym wpisem:

Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, gazociąg Baltic Pipe zostanie uruchomiony w terminie. W październiku 2022 r. będzie dysponował przepustowością rzedu 2-3 mld m3, a do końca tego roku osiągnie pełną przepustowość – 10 mld m3.

– To ten moment, kiedy możemy powiedzieć, że inwestycja rozpoczęta w 2016 roku będzie skończona zgodnie z terminem, przewidywaniami i harmonogramem – mówił Piotr Naimski dziennikarzom podczas wizyty w Pogorzelicy. Oświadczył, że 2022 r. do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe zacznie trafiać norweski gaz.

Według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, oddanie inwestycji do użytku pozwoli na stwierdzenie, że „strategia dywersyfikacji, zróżnicowania dostaw i uczynienia ich bezpiecznymi zostanie zrealizowana”.

Zaznaczył, że celem jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji. – Baltic Pipe uruchomiony jesienią pozwoli zastąpić dostawy z Rosji. To będzie ten moment, kiedy Rosja straci możliwość naciskania na Polskę politycznie poprzez regulowanie dostaw gazu – mówił.

Naimski podkreślił także, że realizowany gazociąg pozwoli na odejście od węgla w Polsce i rozwijanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Fot. Baltic Pipe

Źródła: PAP, BiznesAlert.pl

Skip to content