Baltic Pipe został oficjalnie otwarty

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

W tłoczni gazu w Goleniowie odbyło się symbolicznie uruchomionie przesyłu gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.

Gazociąg tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Z powodu tego opóźnienia 1 października system Baltic Pipe ruszy z ograniczoną przepustowością, wykorzystując część systemu duńskiego; system zdolny jest transportować do Polski 10 mld m sześc. gazu.

Energinet poinformował jednak w sobotę, że duński odcinek może osiągnąć pełne zdolności przepustowe miesiąc wcześniej niż przewidywano – do końca listopada br.

Uniezależnienie od Rosji

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ogromny krok w kierunku wzmacniania suwerenności Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Baltic Pipe liczy ok. 900 km. To system gazociągów, który zaczyna się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Morze Bałtyckie, a jego ostatnia część to odcinek lądowy znajdujący się na terytorium Polski.

1 października – zgodnie z planem – ma ruszyć przesył gazu w kierunku naszego kraju. Baltic Pipe łączy Polskę i Danię z Morzem Północnym, będąc tzw. wpinką – łączy się z biegnącym z Norwegii do Europy Zachodniej gazociągiem Europipe II.

Cały system, który ma zdolność transportowania do Polski 10 mld m sześć. gazu, ruszy z ograniczoną przepustowością. Wynika to z opóźnień na budowie w Danii. Latem 2021 r. duńskie prace zostały wstrzymane na kilka miesięcy z powodu podważenia pozwolenia środowiskowego. Duńczycy mają jeszcze do ukończenia 40 km odcinek na wschodniej Jutlandii oraz 38 km po drugiej stronie cieśniny Mały Bełt – na wyspy Fionia.

Cały system ma ruszyć z pełną mocą od 1 stycznia 2023 r.

PAP/twitter/PolskieRadio24

fot. twitter/kancelaria prezydenta

Skip to content