Będzie porozumienie transportowe z Ukrainą

Podziel się tym wpisem:

Już z początkiem lutego będzie osiągnięty konsensus w kwestii współpracy transportowej z Ukrainą – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

O toczących się rozmowach w Kijowie napisał na Twitterze Jakub Kumoch, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. „Jest wola odblokowania kolei i rozmów o transporcie drogowym. Te ostatnie muszą iść w parze ze zwiększeniem przepustowości granicy. Polskie firmy gotowe do inwestowania” – czytamy.

We wspólnym oświadczeniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, po spotkaniu ministrów infrastruktury strony napisały, że „doszły do porozumienia w sprawie jak najszybszego zniesienia ograniczeń tranzytowych towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski. Strona ukraińska do 4.02.2022r. poinformuje stronę polską o konkretnym terminie wznowienia tranzytu kolejowego przez terytorium Ukrainy”.

Ponadto zostaną omówione sporne kwestie transportu drogowego. „Sprawa ta zostanie omówiona w ramach komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych. Do 5.02.2022r. strony powinny ustalić datę posiedzenia komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych, która powinna ustalić terminy przekazania oraz ilość dodatkowych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych”. Była to kość niezgody, która doprowadziła do zaostrzenia konfliktu i wstrzymania transportu kolejowego z Chin do Polski przez Ukrainę.

Do końca lutego powinien być gotowy szczegółowy plan działania i nowe zasady współpracy. Ponadto Polska i Ukraina rozmawiają o nowych inwestycjach czempionów narodowych na Ukrainie. Zainteresowane inwestycjami są PGNiG, PKN Orlen i KGHM.

PGNiG jest pośrednikiem w transporcie amerykańskiego gazu na Ukrainę – poinformowała spółka. Polska firma kupiła ładunek amerykańskiego paliwa LNG, który docelowo trafi na Wschód. Odbiorcą jest firma ERU Europe. Oba przedsiębiorstwa prowadzą też wspólne przedsięwzięcia poszukiwawczo-wydobywcze na Ukrainie.

Skip to content