Bezpieczeństwo krajów bałtyckich. Estonia, Litwa i Łotwa planują wspólnie zakupić system rakietowy

Podziel się tym wpisem:

– Wspólnie z Litwą i Łotwą podjęliśmy prace przygotowawcze, aby zamówić Multiple Launch Rocket Systems (MLRS) – oświadczył estoński minister obrony Kalle Laanet. Ogłoszenie nastąpiło podczas wspólnego spotkania szefów obrony krajów bałtyckich w Szawlach na Litwie.

– Niejednokrotnie podkreślałem, że nasza współpraca pełni niezwykle ważną rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa w regionie. Dlatego rozpoczynamy szczegółowe analizy, aby przygotować wspólne zamówienie na te jednostki – dodał minister Laanet.

NATO wobec rosyjskiego zagrożenia

Kalle Laanet wypowiedział się ponadto o zagrożeniu ze strony Rosji. Podkreślił, że wzrosło ono ze względu na nieprzewidywalność Kremla.

– Niedawna koncentracja rosyjskich sił zbrojnych na granicy Krymu i Ukrainy jest tego najlepszym przykładem – zauważył estoński minister obrony. – NATO musi dać jasny i wyraźny sygnał wobec rosyjskiego zagrożenia, a sojusz w najbliższej dekadzie powinien skupić się na utworzeniu zorganizowanej obrony – dodał Laanet.

System MLRS w Estonii

Minister obrony w estońskim rządzie nie zapomniał o rosyjskich ćwiczeniach Zapad-2021, które planowane są na sierpień i wrzesień. – Podczas tych manewrów państwa bałtyckie muszą być w podwyższonej gotowości – ostrzegł Kalle Laanet. Zgodził się również z ministrami Łotwy i Litwy w sprawie konieczności organizacji większej liczby ćwiczeń obrony powietrznej.

Amerykański system rakietowy MLRS był obecny w Estonii podczas ćwiczeń wojskowych we wrześniu zeszłego roku. Amerykański i brytyjski MLRS pojawił się w Estonii także w tym miesiącu. Brał on wówczas udział w ćwiczeniach Swift Response.

Źródło: news.err.ee, lrt.lt

Fot. Baltic Security/Twitter

Skip to content