Autor: Dr Tomasz Teluk

Białoruska lekkoatletka bliska azylu w Polsce

Podziel się tym wpisem:

Biegaczka Kryscina Cimanouska schroniła się w polskiej ambasadzie w Tokio – informuje Reuters – i będzie się ubiegała o azyl polityczny w naszym kraju. Polskie władze zapewnią jej ochronę i możliwość kontynuowania kariery sportowej.

Zawodniczka miała dziś wystartować w biegu na 200 metrów. Po tym jak skrytykowała działaczy swojego kraju za niedostateczną walkę z dopingiem, białoruski reżim kazał jej się spakować i wracać do kraju. Siłą próbowano ją wepchnąć do samolotu, jednak sportsmenka spanikowała i poprosiła o pomoc na lotnisku japońską policję.

– Nie wrócę na Białoruś, boję się więzienia – powiedziała. Początkowo Białoruska Fundacja Solidarności w Sporcie sugerowała, ze Cimanouska będzie starała się o azyl w Niemczech lub Austrii. Zawodniczkę odebrali przedstawiciele białoruskiej opozycji demokratycznej. Wciąż zachodziło jednak ryzyko porwania. Białoruska propaganda rozpoczęła nagonkę na osobę biegaczki.

W poniedziałek rano Reuters poinformował, że zawodniczka Białorusi weszła do ambasady polskiej w Tokio i poprosiła o azyl w naszym kraju. Informację potwierdził Marcin Przydacz z polskiego MSZ, który zapewnił, że Cimanouska otrzyma polską wizę i pomoc w kontynuowaniu kariery zawodniczej, jeśli sobie tego życzy.

Skip to content