Biden chce spotkania z Putinem poza USA i Rosją. Szczyt mogą zorganizować Czechy

Podziel się tym wpisem:

Joe Biden rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem i zaproponował dwustronny szczyt na terytorium państwa trzeciego. Pełniący obowiązki szefa MSZ Jan Hamáček poinformował, że zlecił ambasadorom Czech w Waszyngtonie i Moskwie, żeby jako miejsce dyskusji prezydentów USA i Rosji zaproponowali Pragę.

Podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej Biden-Putin, przywódcy USA i Rosji rozmawiali, jak poinformował Biały Dom, o „szeregu regionalnych i globalnych kwestii”. Amerykański prezydent podkreślił, że Stany Zjednoczone będą działać na rzecz „suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Joe Biden oświadczył też, że chciałby spotkać się z Władimirem Putinem. Dwustronny szczyt miałby odbyć się na terenie „państwa trzeciego” w „nadchodzących miesiącach”. Prezydenci mieliby rozmawiać o „pełnym zakresie problemów”, przed którymi stoją Waszyngton i Moskwa.

Praga po raz kolejny?

Na to oświadczenie Waszyngtonu zareagowała Praga. Jan Hamáček – kierujący resortem spraw zagranicznych wicepremier Czech – oświadczył na Twitterze, że zalecił ambasadorom kraju, by zaproponowali czeską stolicę jako miejsce takiego spotkania.

Jan Hamáček przypomniał, że prezydenci Rosji i USA – wówczas Dmitrij Miedwiediew i Barack Obama – spotkali się właśnie w tym mieście w kwietniu 2010 roku. Podpisali wówczas traktat o ograniczeniu zbrojeń strategicznych.

Źródła: Twitter, whitehouse.gov

Skip to content