Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Biuro Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP ma nowego szefa

Podziel się tym wpisem:

Jakub Kumoch został powołany na stanowisko szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Zastąpił Krzysztofa Szczerskiego.

Odejście Krzysztofa Szczerskiego wiąże się z mianowaniem go na ambasadora Polski przy ONZ. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda odznaczył dotychczasowego szefa BPM Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przypomniał, że Szczerski współpracował z nim od początku prezydentury. – Pan minister był i jest najlepszym specjalistą ds. międzynarodowych, z jakim kiedykolwiek spotkałem się w swoim najbliższym otoczeniu – stwierdził prezydent.

Trójmorze jednym z owoców współpracy Duda-Szczerski

Prezydent mówił o bilansie lat współpracy z Krzysztofem Szczerskim. – Gdy zaczynaliśmy naszą pracę, nie było współpracy w ramach Trójmorza – dzisiaj jest. Ostatnio cały świat mógł się przekonać, jak bardzo jest ona silna, jak bardzo to gremium stało się poważne i jego spotkania w bardzo wielu formułach – od prezydenckiej, po regionalną i współpracę biznesową. Bo nie było wtedy obecności wojsk amerykańskich w Polsce, a dzisiaj jest – zaznaczył.

Następca Krzysztofa Szczerskiego, Jakub Kumoch, to politolog i orientalista, były ambasador RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, a do niedawna w Turcji. Jak przypomniał prezydent, to właśnie Kumoch jako szef polskiej placówki w Bernie „odkopał z głębokiego zapomnienia grupę berneńską – polskich dyplomatów, którzy przysłużyli się nie tylko Polsce, lecz także ludzkości i światu, ratując Żydów w czasie II wojny światowej w sposób bardzo inteligentny, sprytny, z wielką determinacją”.

„Olbrzymi zaszczyt”

Andrzej Duda podkreślił, że nowy szef BPM to „doskonały znawca dyplomacji, polityki międzynarodowej”, a jego talenty będą mogły być „dobrze spożytkowane dla Rzeczypospolitej”.

Jakub Kumoch w filmie opublikowanym przez Biuro Polityki Międzynarodowej oświadczył, że objęcie nowej funkcji jest dla niego olbrzymim zaszczytem. – Polska walczy o swoją pozycję jak każde inne państwo na świecie. Jeżeli mogę w jakikolwiek sposób wesprzeć tę walkę, będzie to dla mnie ukoronowanie całej mojej dyplomatycznej kariery – zaznaczył b. ambasador.

Przypomnijmy, że w ramach BPM funkcjonuje sekretariat ds. Trójmorza. Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta RP, jego celem jest „koordynacja i monitorowanie ogółu spraw związanych z zaangażowaniem Prezydenta RP w Inicjatywę Trójmorza”.

Skip to content