Blackout na Ukrainie. Wsparcie płynie z europejskich miast

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Ukraina znalazła się na skraju katastrofy humanitarnej, po tym jak Rosjanie od kilkunastu dni prowadzą zmasowane ataki rakietowe na infrastrukturę krytyczną tego kraju, a w szczególności na sektor energetyczny. Pomoc ma nadejść od europejskich miast.

Obecnie nawet 10 mln obywateli żyje bez prądu. W obawie przed nadchodzącą zimą, która w wielu regionach (zwłaszcza na wschodzie) już dała o sobie znać: opady śniegu i temperatura, która spada poniżej -10ºC, władze w wielu regionach mogą zarządzić ewakuację.

Wsparcie z Europy

W odpowiedzi na pogłębiający się kryzys, Parlament Europejski wraz z Eurocities – siecią głównych miast Wspólnoty – zaproponował przekazanie generatorów generatorów elektrycznych na Ukrainę. Byłaby to forma doraźnej pomocy dla mieszkańców, którzy w ciemnościach czekają na naprawę sieci.

W ramach inicjatywy miasta mają dostarczyć agregaty „w ciągu kilku dni”.

„Chcemy zamienić nasze słowa w czyny (…) Ukraińcy stoją przed prawdziwym kryzysem energetycznym” – powiedziała na konferencji prasowej przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. „Parlament wykazał niezwykłą solidarność z Ukrainą na froncie humanitarnym, wojskowym i finansowym. Teraz Ukraińcy potrzebują praktycznego wsparcia, aby przetrwać zimę” – dodała.

Metsola dodał, że generatory przywrócą podstawowe zasilanie do domów, szpitali i szkół. Podstawowe usługi, takie jak czysta woda, również mogłyby zostać wznowione.

Szef sztabu Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, który uczestniczył w konferencji prasowej online, powiedział, że „szybkość niszczenia przewyższa możliwości naprawy”. Zaniepokojony obecną sytuacją oraz jedną z „najostrzejszych zim we współczesnej historii kraju”, potwierdził, że „ryzyko blackout’u jest bardzo wysokie”.

Na konferencji prasowej nie podano liczby generatorów, które mają trafić na Ukrainę.

Prezes Eurocities, Dario Nardella, powiedział, że każde z 200 miast reprezentowanych przez sieć (Eurocities) wyśle ​​co najmniej jeden generator, co razem da – jak to określił – „dużą liczbę” agregatów. Gdy tylko jedno z europejskich miast wyrazi zainteresowanie udziałem, procedura zostanie uruchomiona. Przekazany generator zostanie następnie przetransportowany do europejskiego centrum operacyjnego, skąd trafi na Ukrainę.

Metsola potwierdziła jednocześnie, że Parlament Europejski współpracuje z Komisją Europejską w celu ewentualnego uruchomienia mechanizmu ochrony ludności. UE dostarczyła już 500 generatorów w ramach tego samego mechanizmu, a kolejnych 300 sfinansowano w ramach pomocy humanitarnej.

Dla ukraińskiego rządu priorytetem jest przywrócenie sprawności sieci elektroenergetycznej w kraju. Obecnie, mimo licznych napraw, które odbywają się na bieżąco, miliony mieszkańców pozostają bez prądu, a część z nich także bez dostępu do bieżącej wody. Sytuacja ta objęła obszar całej Ukrainy.

baltictimes/Reuters

fot.twitter/@seanlired

Skip to content