Autor: Redakcja

Borell: umowa o uproszczonym wydawaniu wiz dla Rosjan będzie zawieszona

Podziel się tym wpisem:

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji ogłosił w środę, że ministrowie spraw zagranicznych krajów UE na spotkaniu w Pradze zawarli polityczne porozumienie w sprawie zawieszenia umowy o uproszczonym wydawaniu wiz dla Rosjan.

Część tej umowy już wcześniej została zawieszona – w związku z wybuchem wojny na Ukrainie. Przepisy dotyczą urzędników rządowych i biznesmenów. Nowe zmiany, mają dotknąć rosyjskich turystów.

„Zawarte w środę porozumienie „będzie oznaczało, że znacznie zmniejszy się liczba nowych wiz wydawanych przez kraje członkowskie UE. Ich uzyskanie będzie trudniejsze i będzie trwało dłużej. Co za tym idzie, liczba nowych wiz zostanie znacząco ograniczona” – powiedział Borrell.

„Nie” dla okupanta

Co więcej, szefowie MSZ krajów członkowskich zawarli polityczne porozumienie, które wskazuje, że paszporty wydane przez władze rosyjskie, obywatelom na okupowanych terenach Ukrainy, nie będą przez Wspólnotę uznawane.

Borrell zwrócił też uwagę na sytuację na granicach państw bałtyckich, Finlandii i Polski z Federacją Rosyjską. „Uznajemy, że kraje te mogą podejmować środki na poziomie krajowym w celu ograniczenia wjazdu do Unii Europejskiej przez ich granice, zawsze w zgodzie z kodeksem granicznym Schengen” – powiedział.

W cytowanym przez Reutersa wspólnym oświadczeniu Polska, Finlandia i kraje bałtyckie z zadowoleniem przyjęły zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych z Rosją, określając tę decyzję jako „konieczny pierwszy krok”. Podkreśliły jednak, że potrzebne są dalsze działania, by „drastycznie” ograniczyć liczbę wydawanych wiz i liczbę Rosjan podróżujących do państw UE od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Dopóki takie środki nie zostaną wdrożone na szczeblu unijnym, rozważymy tymczasowe wprowadzenie na szczeblu krajowym zakazów wizowych lub ograniczenie wjazdu dla rosyjskich obywateli z unijnymi wizami, aby odpowiedzieć na pilne kwestie związane z bezpieczeństwem publicznym” – podkreśliła piątka krajów w oświadczeniu.

***

Umowa, której zmiany dotyczą pochodzi z 2007 roku. W preambule podkreślono, że porozumienie ma „ułatwiać bezpośrednie kontakty między ludźmi, będące ważnym warunkiem stałego rozwoju związków gospodarczych, humanitarnych, kulturalnych, naukowych i innych, poprzez wprowadzenie na zasadzie wzajemności ułatwień w wydawaniu wiz (…)”.

Reuters/PAP

fot.

Skip to content