Autor: Dr Tomasz Teluk

Braterstwo Bojowe 2023 zamiast Zachód 2023?

Podziel się tym wpisem:

Według brytyjskiego wywiadu Rosja prawdopodobnie odwołała zakrojone na szeroką skalę manewry Zapad 2023. Zamiast tego odbędą się ćwiczenia wojskowe na Białorusi dla państw OUBZ.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii twierdzi, że Kreml zdecydował się odwołać wielkie manewry. Powód jest prozaiczny – zbyt mała liczba żołnierzy i sprzętu, która mogłaby dodatkowo obnażyć słabość Rosji. Wojsko jest zaangażowane na pełną skalę w wojnę na Ukrainie. Odnoszone tam straty, znacznie ograniczają ruchy armii. Manewry Zachód, symulujące starcie z siłami NATO – w domyśle krajami bałtyckimi i Polską, odbywały się wpierw co cztery, a ostatnio co dwa lata. Zwykle imponowały swym rozmachem. W 2021 r. wzięło w nich udział 200 tyś. żołnierzy. Teraz natomiast Rosja musi skupiać się na realnej walce na froncie zachodnim. Rosja stawia zaciekły opór Ukraińcom w Donbasie i na południu okupowanej Ukrainy.

Zamiast „Zapadu” w dniach 1-6 września na Białorusi odbędą się manewry Braterstwo w Walce 2023 (Bojewoje Bratstwo-2023) dla krajów należących do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ). W zgrupowaniu wezmą udział oddziały z Rosji, Białorusi i delegacje z Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu. Spodziewanych jest jedynie 2,5 tyś. żołnierzy i 500 pojazdów.

Ćwiczenia podzielono na strategiczne obszary: Współdziałanie 2023 (sił operacyjnych), Poszukiwanie 2023 (dla służb wywiadowczych), Eszelon (dla logistyków), Bariera 2023 (dla służb ratunkowych ochrony biologicznej, chemicznej i radiologicznej) oraz Skała 2023 (działania w przypadku skażenia jądrowego). Odbędą się na poligonach w Brześciu, nieopodal elektrowni jądrowej w Ostrowcu oraz w obwodach grodzieńskim i mińskim.

fot. X/@adelinasfihsta

Skip to content