Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Brytyjski deputowany Daniel Kawczynski: będę zabiegał, żeby Wlk. Brytania miała status obserwatora w Inicjatywie Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

– Cieszę się, że minister spraw zagranicznych Dominic Raab uczestniczył ostatnio w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Sofii, ale chcę to rozszerzyć, aby Wielka Brytania miała status specjalnego obserwatora – oświadczył brytyjski poseł polskiego pochodzenia Daniel Kawczynski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

W wywiadzie dla PAP polityk odniósł się do niedawno opublikowanego raportu sugerującego zbliżenie Londynu z Inicjatywą. Opisywaliśmy ten dokument na naszych łamach. Kawczynski zaznaczył, że raport to „początek intensywnej kampanii informowania” brytyjskiej klasy politycznej o Trójmorzu oraz lobbowania, by Zjednoczone Królestwo „zaangażowało się w tę platformę”.

Polityk przypomniał, że jest jedynym deputowanym polskiego pochodzenia w Wielkiej Brytanii i chce „zrobić wszystko co możliwe”, by zapewnić Inicjatywie „tyle samo uwagi” szefa brytyjskiego rządu oraz innych polityków, co stosunkom z USA, działaniem w ramach Commonwealth czy CPTPP (Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego). Jak wskazał, Europa Środkowo-Wschodnia to „absolutnie kluczowa” dla Londynu część kontynentu.

Poseł uważa, że zaangażowanie Wielkiej Brytanii w Inicjatywę powinno być podobne jak Stanów Zjednoczonych. Wyraził radość, że szef brytyjskiej dyplomacji był uczestnikiem Szczytu Trójmorza w Sofii. Kawczynski zadeklarował, że „chce to rozszerzyć, aby Wielka Brytania miała status specjalnego obserwatora”.

Współpraca z trójmorską dwunastką, przekonywał deputowany, jest „w żywotnym interesie” jego kraju, ponieważ historia wskazuje, że pokój i bezpieczeństwo w Europie Środkowo-Wschodniej oznaczają pokój i bezpieczeństwo Brytyjczyków. Jak mówił Polskiej Agencji Prasowej, właśnie z tego powodu zależy mu na sile gospodarczej i niezależności od Rosji tego regionu. Zaznaczył, że członkowie Inicjatywy działają w kierunku energetycznego uniezależnienia od dostaw kontrolowanych przez Moskwę.

Kawczynski podkreślił, że Wielka Brytania, która „ma świetnie rozwinięty sektor naftowo-gazowy” może wesprzeć Inicjatywę w rozbudowie energetycznej infrastruktury. Wskazał też na brytyjskie sukcesy w sferze zielonych technologii, w której to, jak ocenił, Polska potrzebuje wsparcia. Inne pole współpracy to cyfryzacja i usługi finansowe – przekonywał polityk.

Zapytany przez PAP o to, czy zbliżenie z Trójmorzem nie doprowadzi do powstania nowego pola potencjalnych sporów z Chinami i Rosją, Daniel Kawczynski odparł, że „kraje zachodnie powinny bardziej asertywnie reagować na destabilizujące zachowania”. – Chcemy współpracować z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, tak aby w znaczne większym stopniu postrzegały nas jako partnerów strategicznych, bo alternatywą będą Chiny – dodał.

Skip to content