Brytyjski poseł: powinniśmy wspierać projekty energetyczne w ramach Trójmorza

Podziel się tym wpisem:
Deputowani brytyjskiego parlamentu dyskutowali w środę, 10 marca, o zagrożeniach związanych z realizacją gazociągu Nord Stream 2. Podczas debaty poseł Partii Konserwatywnej Daniel Kawczynski zaznaczył, że Londyn powinien wspierać projekty energetyczne w ramach Trójmorza – informuje Polska Agencja Prasowa.

Debata odbyła się, jak relacjonuje korespondent PAP, z inicjatywy Daniela Kawczynskiego. Ten mający polskie korzenie deputowany Partii Konserwatywnej niejednokrotnie wypowiadał się pozytywnie o współpracy rządu w Londynie z Inicjatywą Trójmorza. W jego opinii projekt może być po brexicie „kluczowym projektem dyplomatycznym, w który Londyn może się zaangażować”.

„Nord Stream 2 zagrożeniem”

Podczas debaty Kawczynski stwierdził, że Nord Stream 2 to „zagrożenie dla bezpieczeństwa i spójności NATO”. Realizacja inwestycji, jak mówił, jest niekorzystna nie tylko dla Europy Środkowo-Wschodniej. Polityk zaznaczył, że niestabilność w tej części Starego Kontynentu sprawia, że „wciągana jest” w to Wielka Brytania.

Wiceszefowa brytyjskiego MSZ podkreśliła podczas dyskusji, że „Wielka Brytania uważa Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i będzie podnosiła zastrzeżenia, jakie ma do tego projektu”.

Kawczynski: wspierajmy projekty energetyczne 3SI

Daniel Kawczynski stwierdził, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej wciąż działają w sferze dywersyfikowania źródeł energii i zwiększania swojej niezależności od Rosji w tej dziedzinie. Jako przykład wskazał Inicjatywę Trójmorza.

„Przekonywał, że Wielka Brytania powinna wspierać projekty energetyczne w ramach Inicjatywy Trójmorza zarówno, by wzmacniać sojuszników z NATO, jak i we własnym interesie gospodarczym” – relacjonuje Polska Agencja Prasowa.

W reakcji na te uwagi wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii oświadczyła, że Londyn gotowy jest do wzmocnienia współpracy z 3SI, a także wspierać dążenia regionu w zakresie dywersyfikacji źródeł energii.

Yesterday I led an Adjournment Debate on the Nord Stream 2 Pipeline and urged the Government to take a strong stand against this project which endangers not just our Central and Eastern European allies, but the @NATO alliance itself.https://t.co/vCJmIfLiqE— Daniel Kawczynski (@DKShrewsbury) March 11, 2021

Skip to content