Budowa gazociągu Tworóg-Tworzeń zakończona. GAZ-SYSTEM: to istotny element strategicznej magistrali Korytarza Północ-Południe

Podziel się tym wpisem:

Spółka GAZ-SYSTEM poinformowała o ukończeniu realizacji gazociągu Tworóg-Twórzeń, stanowiącego „fragment strategicznej magistrali gazowej Korytarz Północ-Południe, który został włączony do krajowego systemu przesyłowego na południu Polski”. Budowa trwała od maja 2018 r.

Spółka przekazała, że gazociąg ma długość 55 kilometrów i średnicę 1000 mm. Przebiega przez 7 gmin na Śląsku: Tworóg, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz i Dąbrowa Górnicza. Zostanie połączony z linią Podgórska Wola – Tworzeń, a jest już zsynchronizowany z gazociągiem Tworóg – Kędzierzyn.

„Gazociąg wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski”

– Oddanie tej inwestycji do użytkowania oznacza, że obecnie zakończyliśmy budowę i włączyliśmy do sieci ponad 500 km nowych gazociągów z 800 km Korytarza Północ-Południe – oświadczył Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM.

W materiale poświęconym inwestycji GAZ-SYSTEM przekonuje, że „gazociąg Tworóg-Tworzeń wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i stanowić będzie istotny element międzynarodowego Korytarza Gazowego Północ-Południe”. Pozwoli na zwiększenie przepustowości przesyłu, wzmocni lokalne bezpieczeństwo transportu gazu i uatrakcyjni tereny pod nowe inwestycje.

Strategiczny Korytarz Północ-Południe

Przedstawiciel spółki zaznaczył też w I kwartale 2022 r. mają zostać zakończone kolejne prace „na pozostałych odcinkach tego projektu”. Ukończenie inwestycji pozwoli na to, by GAZ-SYSTEM „jako operator (mógł – red.) efektywnie rozprowadzić po Polsce gaz z nowych punktów wejścia, takich jak Baltic Pipe i Terminal LNG”.

Korytarz Północ-Południe ma łączyć Terminal LNG w Świnoujściu i Baltic Pipe z terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk. Projekt obejmuje też Czechy, Słowację i Wegry. GAZ-SYSTEM zaznacza, że Korytarz pozwoli m.in. na „zwiększenie integracji regionalnych rynków gazu”, wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw czy „umożliwienie dostępu do nowych źródeł dostaw (LNG, Norwegia) dla Europy Wschodniej”.

Korytarz Północ-Południe
Ilustracja: GAZ-SYSTEM

Źródło: GAZ-SYSTEM

Skip to content