Budowa Nord Stream 2. Ukraina ostrzega przed katastrofą ekologiczną na Bałtyku

Podziel się tym wpisem:

Przestarzałe statki pracujące przy Nord Stream 2 mogą doprowadzić do ekologicznej katastrofy – raportuje ukraiński wywiad. To kolejne doniesienia dot. możliwych zagrożeń dla środowiska płynących z realizacji inwestycji.

Zdaniem ukraińskich służb, największe zagrożenie stanowi statek Katun. Obecnie jest on naprawiany w duńskim porcie Munkebo – naprawy wymaga m.in. jego kadłub.

„Kyiv Post” cytuje raport ukraińskiego wywiadu podkreślający, że rosyjskie statki oraz pochodzący z tego kraju sprzęt, które wykorzystywane są podczas realizacji gazociągu, są przestarzałe. Ich użycie „zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania katastrofy z winy człowieka”. Służby ostrzegają przed „konsekwencjami o regionalnej skali”.

Kontrowersyjny projekt

Jak przypomniano, to już kolejne kontrowersje związane z aspektem ekologicznym budowy Nord Stream 2. W 2018 informowano o wycieku toksycznego smaru przy niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Pomimo sporów dotyczących NS2 (także tych natury politycznej, wiele krajów, w tym Polska i Stany Zjednoczone, uważają gazociąg za projekt polityczny, który wzmocni wpływy Rosji w Europie), a także wycofania się wielu firm z realizacji inwestycji (w obawie przed sankcjami ze strony USA), inwestycja jest coraz bliższa realizacji. W okolice Bornholu dotarł już statek Akademik Czerski mający wesprzeć barkę Fortuna w układanie ostatnich kilometrów gazociągu.

Źródła: „Kyiv Post”, BiznesAlert.pl

Skip to content