Bułgaria nadal blokuje negocjacje akcesyjne Macedonii Północnej

Autor: Redekcja Portalu Trójmorze
Podziel się tym wpisem:

10 stycznia, Prezydent Bułgarii Rumen Radew oświadczył, że Bułgaria nie jest gotowa na wycofanie sprzeciwu wobec rozpoczęcia przez Macedonię Północną rozmów akcesyjnych z Unią Europejską i wezwał do dalszych negocjacji.

„Nasza zgoda na rozpoczęcie przez Macedonię Północną rozmów akcesyjnych nie powinna być powiązana z terminami, ale z osiągnięciem realistycznych celów, w tym uznaniem mniejszości bułgarskiej w kraju” – powiedział Radew po długim spotkaniu ze swoimi urzędnikami w Radzie Doradczej ds. Bezpieczeństwa Narodowego w Sofia.

Bułgarski prezydent podkreślał jednocześnie, że Macedonia Północna nadal nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec postanowień traktatu o „przyjaźni” z 2017 roku.

Nowy rząd wobec relacji z Macedonią Północną

Kirił Petkow Premier Bułgarii w takcie kampanii wyborczej ale również po wygranych wyborach przez jego partię „Kontynuujemy Zmiany” podkreślał, że jego rząd zintensyfikuje dialog z Macedonią Północną i doprowadzi do porozumienia. Klincz w stosunkach z Macedonią Północną był przedstawiany jako błąd poprzedniej administracji wywodzącej się z partii GERB, która zablokowała proces akcesyjny Skopie.

Jednakże nowy rząd 15 grudnia ubiegłego roku podtrzymał decyzję swoich poprzedników w sprawie weta wobec rozpoczęcia negocjacji. Dalszy dialog z Macedonią Północną w sprawie odblokowania bułgarskiego weta stanowi niewiadomą. Wizyta premiera Petkowa w Skopie, która ma się odbyć 18 stycznia zostanie prawdopodobnie odłożona ze względu na kwarantannę szefa bułgarskiego rządu, po tym jak po poniedziałkowym spotkaniu u prezydenta Radewa otrzymał pozytywny wynik na obecność wirusa Covid 19.

Skip to content