Bułgaria: wyznaczono termin wyborów prezydenckich

Podziel się tym wpisem:

Mieszkańcy Bułgarii wybiorą prezydenta 14 listopada. Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się tydzień później – zadecydował tamtejszy parlament.

Możliwe, że w tym samym miesiącu odbędą się także kolejne przedterminowe wybory parlamentarne. Żadna siła polityczna w Bułgarii nie jest w stanie sformować koalicji rządzącej, zatem wskazanie terminu wyboru prezydenta kraju było jednym z głównych zadań posłów przed zakończeniem Zgromadzenia Narodowego.

Obecny prezydent Rumen Radew, polityczny przeciwnik długoletniego premiera z ramienia partii GERB Bojko Borisowa, będzie się ubiegać o reelekcję. Jak komentuje agencja Reutera ma on od wyboru w 2016 r. wysokie poparcie w społeczeństwie. Pojawiły się pomysły, by wybory prezydenckie połączyć z parlamentarnymi w listopadzie. Radew nie jest ich zwolennikiem.

Brak stabilnego rządu to problem, który sprawia, że kraj nie może skutecznie walczyć z kolejną falą pandemii koronawirusa oraz wdrażać unijnych funduszu na odbudowę gospodarki – zauważa Reuters. Wskazuje też, że obecnie główne partie polityczne nie wskazały swoich kandydatów w wyborach.

Skip to content