By Ukraina nie zniknęła z Facebooka…

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Kancelaria litewskiego rządu przekazała, że trwają obecnie rozmowy z firmą Meta, właścicielem portalu Facebook, dotyczące zmian w kwestii moderacji platformy. Litwa chce zapobiec usuwaniu pro ukraińskich postów.

„Biuro Rządu uważnie monitoruje sytuację na Facebooku, zwłaszcza ostatnio; i widzi skargi użytkowników dotyczące rzekomego niesprawiedliwego usuwania pro ukraińskich postów i blokowania ich autorów” – powiedziała szefowa kancelarii rządu Giedre Balcytyte oświadczeniu.

„Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami Meta i naszym celem jest nie tylko przedstawienie konkretnych przykładów, ale także znalezienie systemowych rozwiązań, aby takie sytuacje się nie powtarzały” – powiedziała kanclerz.

Blokowanie pro ukraińskich treści

Zespół z Debunk.org, centrum analizy dezinformacji, rozpoczął zbieranie dowodów i przykładów, blokowanie przez Metę wiadomości o wojnie na Ukrainie, co ma pomóc zidentyfikować nie tylko konkretne przypadki, ale także ogólną skalę problemu.

„Ta informacja mogłaby stanowić mocny argument zarówno w dyskusjach z Metą o zmianach w moderacji na Facebooku, jak i posłużyć do poruszenia tej kwestii na szczeblu Komisji Europejskiej” – powiedział Balcytyte.

Viktoras Dauksas, CEO Debunk.org, zwraca uwagę, że główne platformy mediów społecznościowych wykorzystują zarówno algorytmy sztucznej inteligencji, jak i moderatorów treści, ale algorytmy te działają bardzo słabo w języku litewskim, a liczba moderatorów dedykowanych Litwie jest niewielka.

BalticTimes/bloomberg

fot. twitter/Ralf1403

Skip to content