Były minister spraw wewnętrznych Łotwy aresztowany za szpiegostwo na rzecz Rosji

Podziel się tym wpisem:

W Rydze aresztowany został poseł opozycyjnej socjaldemokratycznej partii Zgoda, były minister spraw wewnętrznych Łotwy, Janis Adamsons. Prokuratura zarzuca mu szpiegostwo na rzecz Rosji. Pozbawienie go wolności możliwe było po uchyleniu mu przez Sejm immunitetu nietykalności. 

Łotewska służba bezpieczeństwa zarzuca politykowi ponad 40 przypadków szpiegostwa, za co grozi mu kara 10 lat więzienia. Według agencji LETA, miał on przekazywać Rosji informacje w ciągu ostatnich czterech lat. Zdaniem śledczych były to m.in. dane o zakupach sprzętu wojskowego dla łotewskiej armii czy o stanowisku Rady Bałtyckiej (wspólnej instytucji Litwy, Łotwy i Estonii) w sprawie Nord Stream 2.

Kariera Janisa Adamsonsa

W czasach sowieckich Adamsons służył w wojskach morskich pogranicza. W 1993 roku został zastępcą głównego dowódcy marynarki wojennej Łotwy, a rok później stanął na czele łotewskiej służby granicznej.

W latach 1994-1995 był ministrem spraw wewnętrznych. Trzy razy wybierano go na posła do Sejmu: w 1995, 1998 i 2020 roku. W tej kadencji parlamentarnej zasiadał w sejmowej komisji obrony, spraw wewnętrznych i zapobieganiu korupcji, jednak nie posiadał dostępu do tajnych dokumentów.

Skip to content