Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Były szef Pentagonu: USA powinny wysłać więcej wojsk do Polski, Bułgarii, Rumunii, być może też krajów bałtyckich

Podziel się tym wpisem:

Były amerykański sekretarz obrony Mark Esper ocenił w rozmowie z agencją Reutera, że większa liczba żołnierzy w regionie miałaby „powstrzymać potencjalną agresję Rosji”.

Mark Esper jest zdania, że Rosji należy się w dalszym ciągu przeciwstawiać i „starać powstrzymać szkodliwe działania” Moskwy.

Jego zdaniem, Waszyngton powinien „uspokoić europejskich sojuszników”, a także „wzmocnić NATO” poprzez zwiększenie sił w takich krajach jak Polska, Bułgaria czy Rumunia, niewykluczone, że również w krajach bałtyckich. – Jeżeli nie na stałe, to na zasadzie rotacyjnej obecności – stwierdził w rozmowie z agencją Reutera.

Zwiększona obecność w Niemczech

Obecny szef Pentagonu ogłosił, że Stany Zjednoczone wyślą 500 żołnierzy do Niemiec. Działanie to stoi w kontrze do polityki poprzedniego prezydenta USA – Donalda Trumpa – który chciał zmniejszyć obecność amerykańskich wojsk w tym kraju.

Działanie to jest też związane z zaostrzeniem sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Wynikają one ze zwiększenia przez Rosję liczebności swoich wojsk.

Skip to content