Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

„Chcemy rozwijać naszą współpracę w ramach Trójmorza”. Spotkanie prezydentów Polski i Austrii

Podziel się tym wpisem:

We wtorek w Warszawie gościł na zaproszenie prezydenta Polski Andrzeja Dudy prezydent Austrii – Alexander Van der Bellen. Jednym z tematów rozmowy polityków była Inicjatywa Trójmorza, do której nawiązywali podczas spotkania z dziennikarzami.

Andrzej Duda w swojej wypowiedzi dla mediów zdradził, że zapewnił prezydenta Austrii, iż „przyjąłby wielką satysfakcją, gdyby rząd Austrii zdecydował się przystąpić do Funduszu Trójmorza”. – Chcemy rozwijać naszą współpracę w ramach Trójmorza – zadeklarował.

W opinii głowy polskiego państwa trójmorska współpraca może też służyć temu, by zintensyfikować stosunki polsko-austriackie. – Chciałbym także, by było więcej spotkań ministrów, więcej spotkań premierów. Byśmy spotykali się na wszystkich szczeblach – wskazał prezydent Polski.

Z kolei prezydent Austrii odnosząc się do Inicjatywy Trójmorza przyznał, że jego kraj od początku, choć „z pewną ostrożnością” uczestniczył w formacie. Ostrożność ta, wyjaśniał, wynikała z wątpliwości, czy nie jest to „jakiś duplikat Unii Europejskiej”. – Wydaje mi się, że tych wątpliwości już nie ma – oceniła.

– Rozwój Inicjatywy Trójmorza, jeśli chodzi o powstanie niezbędnej infrastruktury na osi Północ-Południe przez Europę Środkową, może być wyłącznie w naszym interesie – mówił Alexander Van der Bellen. Zapowiedział, że Wiedeń „z większym zainteresowaniem” podchodzić do Trójmorza „niż to miało miejsce jeszcze dwa lata temu”.

Źródło: prezydent.pl

Fot. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta

Skip to content