Chicago chce bliżej współpracować z Lipawą
Łotewska Lipawa oraz Chicago wkrótce podpiszą umowę o partnerstwie – poinformował Daniel Pogorzelski, aktywista Polonii w USA i komisarz wodociągów miejskich miasta.
Łotysze, Polacy i Amerykanie wspólnie w Chicago świętowali 105 rocznicę uzyskania niepodległości przez Łotwę. W uroczystościach brali udział ambasador tego kraju w USA Maris Selga, konsul honorowy Łotwy w Robert Blumbergs oraz przedstawiciele tamtejszej mniejszości łotewskiej wraz z Polonią.
Lipawa (łot. Liepāja) została założona przez plemiona Kurów, rybaków, w XIII w. Miasto ma również bardzo silne związki z polską historią. Sięgają one XVII w. gdy miasto pozostawała częścią Księstwa Kurlandzkiego, lenna Rzeczpospolitej, a królowie Polski, potwierdzali jej prawa miejskie i przywileje.
Napływ Polaków rozpoczął się jednak dopiero w drugiej połowie XIX w. po powstaniu styczniowym. Osiedlali się tam rodziny z guberni litewskich. Polacy w Lipawie budowali tamtejszy port, byli adwokatami, a nawet zarządzali miastem. Miasto stały się znanym kurortem i ważnym ośrodkiem handlowym.
Podczas I wojny światowej była okupowana przez Niemcy. Po ogłoszeniu niepodległości przez Łotwę, stała się na pół roku stolicą kraju. W 1940 r. jak cały kraj, znalazła się po okupacją radziecką, jednak została zdobyta przez hitlerowców rok później i została niemal kompletnie zniszczona i wyludniona. Po II wojnie światowej Sowieci przekształcili część miasta w zamkniętą bazę floty bałtyckiej ZSRR.
Obecnie Lipawę zamieszkuje ok. 80 tys. mieszkańców. Port jest trzecim, co do wielkości w kraju. Znajduje się w nim także lotnisko międzynarodowe. Rozbudowuje się przemysł. Lipawa ma podpisane także umowy partnerskie z miastami z Polski – Gdynią i Elblągiem.
fot. pixabay/12019