Autor: dr Tomasz Teluk

Chińczycy uszkodzili infrastrukturę krytyczną krajów NATO?

Podziel się tym wpisem:

Wszystko wskazuje na to, że chiński statek stoi za uszkodzeniem gazociągu Balticconector oraz dwóch kabli telekomunikacyjnych między Estonią a Finlandią i Szwecją.

Fińscy śledczy potwierdzili jednoznacznie, że znaleziona w miejscu katastrofy kotwica, należy do chińskiego statku Newnew Polar Bear. Policja kryminalna opublikowała zdjęcia tej ciężkiej metalowej części wyciągniętej z dna Morza Bałtyckiego.

„Na tym etapie możemy stwierdzić, że kotwica podniesiona z morza 24 października 2023 r., można na podstawie niektórych szczegółów technicznych uznać za należącą do Newnew Polar Bear. Na wspomnianej kotwicy wykryto również ten sam rodzaj farby, co na uszkodzonym gazociągu” – stwierdził nadinspektor Risto Lohi z Narodowego Biura Śledczego.

Fińskie władze ujawniły, że skontaktowali się władzami Państwa Środka oraz poprosiły o międzynarodową pomoc prawną w tej sprawie. Chodzi o uszkodzenie gazociągu biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego między Finlandią a Estonią z 8 października tego roku oraz kabli telekomunikacyjnych między Estonią a Finlandią oraz Estonią i Szwecją.

Tymczasem Chińczycy przymilają się do Litwy, aby znormalizować stosunki dyplomatyczne między obydwoma krajami. O prowadzonych rozmowach poinformował minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis. Niewykluczone, że ponownie zostaną wysłani na misję ambasadorzy, odwołani po tym jak Litwa otworzyła w Wilnie przedstawicielstwo Tajwanu.

fot. Obraz autorstwa wirestock na Freepik

Skip to content