Chiny wstrzymują wydawanie wiz dla Litwinów

Podziel się tym wpisem:

Źródło zdjęcia: LRT.lt

Ambasada chińska w Wilnie podała że, od 25 listopada, ze względów technicznych zawiesza prace jednostki konsularnej na Litwie.

Jednocześnie Chiny obniżyły rangę swojego przedstawicielstwa dyplomatycznego  na Litwie do poziomu charge d’affaires. Takie działania Pekinu są spowodowane reakcją na otwarcie Tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego na Litwie.

Pekin uznał, że takie działania Litwy godzą w integralność terytorialną Chińskiej Republiki Ludowej. Z kolei strona Litewska zaznaczyła, że Tajwańskie Biuro Przedstawicielskie nie jest placówką dyplomatyczną i nie narusza zasady „jednych Chin”. Działania Litwy poparła Komisja Europejska, która potępiła naciski ze strony Pekinu skierowane wobec Litwy uznając je za bezzasadne.

Zasada „jednych Chin” polega na uznaniu międzynarodowym oraz wewnątrz państwa środka jedności Chin kontynentalnych, Hong Kongu, Makau oraz Tajwanu. Stąd wynikają żądania Pekinu wobec wszystkich państw, z którymi utrzymuje stosunki dyplomatyczne o zaprzestanie jakichkolwiek oficjalnych relacji z Tajwanem.

Skip to content