Chorwacja pomoże Ukrainie ze zbożem? Jest deklaracja
Sekretarz stanu w chorwackim ministerstwie spraw zagranicznych Frano Matuszić, który przebywa obecnie w Kijowie, cytowany przez Reutera oznajmił, że „Chorwacja jest gotowa do pomocy w eksporcie ukraińskiego zbóż”.
„Koleje i porty na Adriatyku są możliwą trasą alternatywną” – stwierdził Matuszić, przytoczony z kolei przez portal Kiev Independent.
Pomoc w kwestii eksportu ukraińskiego zboża zaproponowały także Grecja i Bułgaria.
„Każdy wkład w odblokowanie eksportu, każde otwarte drzwi, to prawdziwe i skuteczne wsparcie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego” – dodał ukraiński minister.
Zawieszenie umowy zbożowej
17 lipca Rosja ogłosiła od dawna zapowiadane zawieszenie tzw. umowy zbożowej, która mimo trwającej wojny umożliwiała eksport zboża drogą morską. Kreml oświadczył również, że za potencjalne cele wojskowe uzna wszystkie statki towarowe, które zmieszają do ukraińskich portów. Od tego momentu rosyjskie wojsko intensywnie i regularnie ostrzeliwuje infrastrukturę portową w Odessie oraz portach naddunajskich.
„Uzgodniliśmy wykorzystanie chorwackich portów nad Dunajem i Adriatykiem do transportu ukraińskiego zboża. Będziemy teraz pracować nad ustanowieniem najbardziej efektywnych tras do tych portów” – powiedział Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, podczas poniedziałkowego briefingu.
Zakaz importu ukraińskich zbóż
Dotychczasowy zakaz importu zbóż z Ukrainy ma przestać obowiązywać po 15 września. Dotyczy on sprowadzania pszenicy, kukurydzy, nasion słonecznika oraz rzepaku. Tych artykułów nie można wwozić do Polski, na Słowację, do Bułgarii, Rumunii i na Węgry.
Kraje chcą, aby zakaz został przedłużony. Sprzeciwiają się temu Ukraina, Niemcy czy Francja.
fot. twitter/NickyPe