Ciąg dalszy sprawy blokady portalu Czeskiego Publicznego Radia przez Rosję. Praga wkracza na drogę dyplomatyczną

Podziel się tym wpisem:

– Czechy wzywają Rosję do wyjaśnienia, dlaczego strona internetowa Radio Prague International została zablokowana – oświadczyła rzeczniczka czeskiego MSZ Eva Davidová. Strona internetowa publicznej stacji radiowej, która nadaje także po rosyjsku, jest niedostępna z powodu znajdującego się na portalu artykułu o Janie Palachu z 2001 roku.

Kreml wyjaśniał, że blokada strony nastąpiła, gdyż ich zdaniem tekst o czeskim opozycjoniście może zachęcać do samobójstwa. Artykuł bowiem traktuje o samospaleniu Jana Palacha w proteście przeciwko agresji na Czechosłowację przez wojska Układu Warszawskiego.

Reakcja czeskich władz

Rzeczniczka czeskiego resortu spraw zagranicznych potwierdziła, że Praga podjęła się rozwiązania tego impasu także na szczeblu dyplomatycznym. – We współpracy z Czeskim Radiem będziemy domagać się od strony rosyjskiej wyjaśnienia tej absurdalnej cenzury – dodała Eva Davidová.

Minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek również odniósł się do tej sytuacji, potwierdzając na Twitterze słowa rzeczniczki swojego resortu. Jestem zaskoczony decyzją rosyjskich władz o zablokowaniu strony internetowej Radio Prague International i zupełnie tego nie rozumiem – czytamy także w jego poście.

Komentarz radia

Redaktor naczelna stacji Klára Stejskalová z zadowoleniem przyjęła działanie ministerstwa. Według niej może to pomóc w skomplikowanych negocjacjach z rosyjskimi władzami. – Uważamy zablokowanie naszej witryny za krok bez precedensu. Czeskie Radio również zwróciło się do rosyjskich władz z prośbą o wyjaśnienia – przyznała Stejskalová. – Jednak biorąc pod uwagę sposób, w jaki Rosja postępuje z mediami i traktuje zasady wolności słowa, będą to trudne negocjacje. Niemniej nie istnieje żaden racjonalny powód, aby nasza strona została zablokowana – dodała redaktora naczelna.

Stosunki między obydwoma krajami są ostatnio napięte, m.in. w związku ze sprawą Vrbětic i późniejszym wydaleniem dyplomatów. Czechy ponadto od maja znajdują się na rosyjskiej liście krajów wrogich – wraz ze Stanami Zjednoczonymi.

Źródło: irozhlas.cz, twitter

Skip to content