Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Coraz bliżej ogromnych farm fotowoltaicznych

Podziel się tym wpisem:

Polska Grupa Energetyczna zakończyła budowę I etapu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce, znajdującej się na Podkarpaciu: PV Jeziórko – przekazała PGE w komunikacie.

Działki, na których znajduje się instalacja to obszar ok. 50 ha. Obecna instalacja ma moc ponad 50 MW. Pod koniec I kwartału – jak zapowiada spółka – farma osiągnie moc 100 MW, a docelowo ma osiągnąć ok. 220 MW.

„Otwieramy dziś pierwszy etap jednej z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce – PV Jeziórko, o mocy 50 MW. Pozwoli ona zasilić w energię elektryczną blisko 24 tysięcy gospodarstw domowych. W przyszłym roku rozbudujemy tę elektrownię do mocy zainstalowanej 100 MW, a docelowo osiągnie ona moc blisko 220 MW i zapewni dostawy zielonej energii do ok. 125 tysięcy gospodarstw domowych” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Ogromna inwestycja PGE

Instalacja o mocy 50 MW powstała w gminie Grębów, znajdującej się ok 10 km od Tarnobrzega. To prawie 100 tys. nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. Co ciekawe, panele posiadają specjalistyczne parametry techniczne, które mają pozwolić na pracę w warunkach pogodowych typowych dla strefy klimatycznej, w której znajduje się Polska. Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko są bifacjalne, co oznacza, że mogą one absorbować światło dwustronnie – pochłaniają światło słoneczne bezpośrednio padające na nie oraz to odbite – docierające z tyłu. To pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent.

PGE rozwija zieloną energię w Polsce. W kolejnych latach spółka planuje wybudowanie kolejnych farm fotowoltaicznych w kraju. Obecnie na cele inwestycyjne z tym związane, zabezpieczone zostały ok. 3000 ha gruntów, na których powstaną farmy o mocy ponad 2 GW.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 30 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2530 MW – informuje w komunikacie spółka.

PGE/PAP/

fot. pixabay/Klas_lu

Skip to content