Coraz bliżej wielkiej inwestycji PGE. Spółka czeka na pozwolenie

Podziel się tym wpisem:

PGE Polska Grupa Energetyczna przekazała, że na przełomie pierwszych kwartałów 2024 roku spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę bloku gazowo – parowego w Rybniku. Blok docelowo ma dostarczyć energię do prawie 2 mln gospodarstw domowych.

Inwestycja wkracza obecnie w decydujący etap.

„Na przełomie pierwszych kwartałów 2024 r. spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę tego największego w Polsce bloku gazowo – parowego. Docelowo pokryje on zapotrzebowanie na energię elektryczną dla blisko 2 mln gospodarstw domowych” – wskazała spółka. Obecnie prace projektowe i przygotowawcze do budowy są na zaawansowanym poziomie.

„Nowy blok gazowo-parowy to nie tylko nowoczesna technologia, ale przede wszystkim wzmocnienie krajowego bezpieczeństwa energetycznego w dobie transformacji. Zastąpi ona cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW w istniejącej Elektrowni Rybnik i będzie spełniać rygorystyczne normy środowiskowe, wynikające z konkluzji BAT” – podkreślił prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Zwrócił uwagę, że emisje pyłów i tlenków siarki zostaną zredukowane praktycznie do zera, co wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim. „Po uzyskania pozwolenia na budowę bloku gazowo-parowego, niezwłocznie rozpoczniemy intensywne prace realizacyjne” – poinformował Dąbrowski.

Wielka inwestycja PGE

Zgodnie z założeniami PGE, blok energetyczny 882 MW w Rybniku ma być gotowy pod koniec 2026 r. Jednostkę buduje konsorcjum Polimeksu Mostostalu i Siemensa. Wartość inwestycji to ok. 4 mld zł netto.

Jak podaje spółka, blok ma zużywać ok. 1 mld m sześc. gazu rocznie. Surowiec będzie płynął gazociągami Gaz-System. Operator systemu przesyłowego gazu podpisał umowy na budowę gazociągów Racibórz – Rybnik o długości 38,7 km oraz Kędzierzyn Koźle – Racibórz o długości 37 km 8 stycznia br.

Powstający obecnie blok gazowo-parowy w Rybniku w grudniu 2022 r. uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r.

Elektrownia Rybnik trafiła do Grupy PGE kilka lat temu; wcześniej należała do francuskiego koncernu energetycznego EdF, który sprzedał swoje polskie aktywa. W strukturze Grupy elektrownia początkowo należała do spółki PGE Energia Ciepła, a obecnie do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Źródło: PAP,PGE,X

Fot. X/@Grupa_PGE

Skip to content