Czechy chcą pomóc Litwie w sprawie napływu migrantów z Białorusi

Podziel się tym wpisem:

Czeski wicepremier, a zarazem minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček potwierdził, że rząd w Pradze chce pomóc Litwie w kwestii wzrostu liczby migrantów z Białorusi. Obecnie rozważana jest pomoc finansowa, a także skierowanie sił policyjnych.

– Jeśli tylko rząd w Wilnie będzie zainteresowany taką pomocą, Czesi mogą tam trafić w oparciu o unijną agencją Frontex bądź w ramach dwustronnego porozumienia – stwierdził Hamáček. Szef spraw wewnętrznych nie podał jednak ilu policjantów jego kraj mógłby wysłać na Litwę.

Jan Hamáček zwrócił się również do Unii Europejskiej, twierdząc że właśnie stamtąd powinna pochodzić główna pomoc dla litewskiego rządu. Z kolei mówiąc o Czechach wyjaśnił, że tutaj jest możliwe działanie podobne do tego, kóre ma już miejsce w Macedonii Północnej czy Słowenii.

Litwa oskarża Białoruś o ułatwianie migrantom z Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej przekraczanie wspólnej granicy. Zdaniem Wilna jest to działanie sterowane przez reżim Łukaszenki i stanowi odwet za przyjęcie do siebie wielu opozycjonistów walczących z Mińskiem.

Źródło: PAP

Fot. MOD Lithuania/Twitter

Skip to content