Czechy gotowe wspomóc Ukrainę dostawami broni

Podziel się tym wpisem:

Czeska minister obrony Jana Čornohova oświadczyła, że Praga jest gotowa wesprzeć Ukrainę dostawami broni. Oświadczenie to pojawiło się na łamach gazety Hospodarske Noviny.

„Republika Czeska jest historycznie, politycznie i sojuszniczo po stronie Ukrainy. Jeśli Ukraina potrzebuje pomocy, zrobimy wszystko, co możliwe, aby pomóc” – stwierdziła Čornohova.

Czeska minister zakomunikowała, że nie może wypowiadać się w imieniu koalicjantów, ale po jej konsultacjach z ministrem spraw zagranicznych Janem Lipavskim istnieje konsensus w tej sprawie w ramach pięciopartyjnej koalicji.

Czeska minister obrony jednocześnie zakomunikowała, że dostawy broni dla Ukrainy powinny odbywać się w ramach koordynacji z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemcami i Austrią. Dalsze działania wymagają również konsultacji z głównodowodzącym Armii Czeskiej Alešem Opatą. Te rozmowy mają teraz miejsce. Planowane są również konsultacje ze stroną ukraińską, między innymi z głównodowodzącym sił zbrojnych Ukrainy Walerijem Załużnym.

Solidarni z Ukrainą

Pomoc w uzbrojeniu armii ukraińskiej zadeklarowały już niektóre państwa NATO, jak Państwa Bałtyckie czy Wielka Brytania. Te decyzje były konsultowane z partnerami amerykańskimi.

Udział Czech w dozbrajaniu armii ukraińskiej ma duże znaczenie nie tylko praktyczne ale również symboliczne. Zbudowanie silnej koalicji międzynarodowej wokół Ukrainy będzie stanowiło najważniejsze narzędzie w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji.

Skip to content